Selçuk Parsadan Tansu Çiller Olayı
Selçuk Parsadan Tansu Çiller Olayı

Selçuk Parsadan tahliye oldu

Başbakanlık örtülü ödeneğinden dönemin Başbakanı Tansu Çiller’i 5.5 milyar lira dolandıran Selçuk Parsadan tahliye oldu.

Parsadan’ın yargılandığı dönemde çarptırıldığı ceza 14 milyara yükselmişti. Cezaevinden tahliye olması için ödenmesi gereken 14 milyarlık para cezası yaklaşık 15 gün önce Afyon E Tipi Cezaevine gelen eski eşi Canan Servetoğlu tarafından ödendi.

BAŞBAKANLIK örtülü ödeneğinden dönemin Başbakanı Tansu Çiller’i 5.5 milyar lira dolandıran Selçuk Parsadan, 14 milyar lira kefaleti ödenince tahliye edildi. Şartla Salıverilme ve Cezalann Ertelenmesine ilişkin Yasa’dan yararlanan Parsadan’ın kefaleti yaklaşık 15 gün önce Afyon E Tipi Cezaevi’ne gelen eski eşi Canan Servetoğlu tarafından yatırıldı. Dün sabah saat 0530 sıralarında Afyon E Tipi Kapalı Cezaevi’nden tahliye olan Parsadan, eski eşi Canan Servetoğlu’nun da içinde bulunduğu özel araçla cezaevinden ayrıldı ve Ankara’ya gitti. Parsadan, Türkiye’nin tanıdığı en büyük dolandırıcılardan biri. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller’i emekli bir generalin adıyla arayarak, örtülü ödenekten tam 5.5 milyar lira aldığım televizyonlara açıklavınca bir anda ünlendi. Oysa ‘müthiş dolandıran Parsadan’ yüzlerce kişiden akıl almaz yöntemlerle para koparmıştı.

Selçuk Parsadan Kimdir?

PARSADAN, 1952 yılında Istanbul’da dünyaya geldi. 18 yaşına geldiğinde, babasının üyesi olduğu “Orduya Yardım Etmiş Asker Aileleri Derneği”nde tahsildar olarak görev yapmaya başladı. Tahsildarlık işi dolandırıcılığı öğrenmesi için ilk adım olmuştu. Parsadan burada, “asker, polis” ismini kullanarak çaldıS her kapının kendisine çok kolay açıldığını farketti. Askerden döndüğünde geçmişini referans göstererek Kızılay Tophane Şubesi ve Emekli Subaylar Derneği’nin yardım toplama işine girdi. Yardımlardan komisyon alarak büyük miktarlarda para kazanmaya başladı. Adeta krallar gibi yaşıyordu. 1976’da dernekleri bırakıp Kuvay-i Milliye adi altında bir dergi kurarak faaliyete geçirdi. Yine `asker’ adını kullanarak piyasayı dolandınyordu. Abone yapmak istediği insanlarla, Emekli Korgeneral Mahmut Aydınoğlu adıyla konuşuyordu. Oysa böyle biri yoktu. Bu yöntemle birçok işadammdan para koparmayı başardı. Ancak kazandığını kumarda kaybediyordu.

PARSADAN, aşık olduğu 14 yaşındaki kızı kaçırınca, yakalandı. 3 ay hapis yattı. Kaçırdığı kızın ailesinin evlenmelerine izin vermesi üzerine hapisten çıkarak ilk evliliğini yaptı. 1980’de ilk eşinden ayrıldı. 3’üncü evliliğini Canan Servetoğlu ile son evliliğini de Zühre Parsadan ile yaptı.

Selçuk Parsadan Tansu Çiller’i nasıl kandırdı?

1995 yılına gelindiğinde Parsadan, kumar tutkusu yüzünden kazandığı bütün parasını kaybediyor, son eşiyle sık sık tartışıyordu; ‘büyük para’ kazanmahydı. Bunun için Çiller’i aramaya karar verdi. Alibeyköy’de tek odalı bir büro tuttu. Emekli Orgeneral Necdet (»torun ismini kullanarak, bu bürodan Çiller ile görüştü. Ankara’daki Kemalistler Derneği’nin telefonlarını verdiği Çiller’den, “Istanbul’da emekli subayların DYP lehine çalışarak binlerce oy toplayacağı” vaadi karşılığında 5.5 milyar lira almayı başardı. Bu olayın adından başka arkadaşlarıyla, birkaç dolandırıcılık daha yaptı. Birlikte iş yaptığı kişilerden birinin kendisini ihbar etmesinin ardından televizyonlara çıkarak, yaptıklarını bir bir anlattı. Bunları suç duyurusu kabul eden Ankara • Cumhuriyet Başsavcılığı Parsadan hakkında soruşturma açtı. İstanbul’da yakalanan Parsadan, Ankara’da yargılandı ve Afyon Cezaevi’ne konuldu.

Şubat 2001 – Sabah Gazetesi Arşivi