Adnan Kahveci kimdir? Haftanın Portresi

Geçtiğimiz Cuma günü bir trafik kazası sonucu yaşamını yitiren ANAP’ın ünlü ismi Adnan Kahveci, Turgut Özal’ın altın çocuklarının başında geliyordu. / Adnan Kahveci kimdir? Haftanın Portresi

Adını Özdağlar olayı ile kamuoyuna duyurdu. Özdağlar’ın UM Denizcilik sahibi Uğur Mengenecioğlu’ndan rüşvet aldığı iddiasını teyp kasetine kaydederek ortaya çıkardı. Kamuoyunda “Kasetçi” diye anılmaya başlandı ve Turgut Özal’ın bilgisayar ve teknik cihazlarda yaptığı atılımlarda başrolü oynadı. Başbakanlık Başmüşavirliği döneminde pek çok projeye imzasını attı.

Bakanlarüstü kişiliği ANAP grubunda tepki oluşturunca 1987 seçiminde İstanbul’dan Meclis’e girdi ve kurulan 2. Özal hükümetinde devlet bakanı oldu ve başmüşavirken yaptığı işleri burada da sürdürdü. 25 Mart 1989 yerel seçiminde partisinin yenilgiye uğramasından sonra, bir yıl hükümet dışı kaldıysa da Turgut Özal’ın cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra kurulan Akbulut hükümetinde Maliye ve Gümrük Bakanlığı yaptı.

Son ANAP kongresi sırasında genel başkan adaylığı da söz konusu olan ve yakın gelecekte ANAP liderliğine soyunacağına kesin gözüyle bakılan Adnan Kahveci, Semra ve Ahmet Özal ile anlaşmazlık içindeydi.

Milletvekillerinin kıyak emeklilik yasası çıkararak maaşlarını artırmalarına karşı çıkan Adnan Kahveci, yüksek yargı organlarına başvurarak Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararlarına uymadığı için Maliye ve Gümrük Bakanı’nı mahkemeye vermişti. Karar açıklanmadan kendisi Maliye Bakanı olunca kendini mahkemeye veren bakan durumuna düşmüştü.

Şubat 1993