Nurettin Yılmaz - ANAP
Nurettin Yılmaz - ANAP

ANAP’lı Nurettin Yılmaz: Ben de işkence gördüm

ANAP Mardin milletvekili Nurettin Yılmaz, gerek soruşturma aşamasında, gerek hapis yattığı sırada elektriğinden dayağına kadar kendisine her türlü işkencenin yapıldığını söyledi.

ANAP Mardin Milletvekili Nurettin Yılmaz “Bizim dönemimizde işkence yoktur” diyen Başbakan Turgut Özal’ın bu sözlerini çürüterek, kendisine işkencenin her türlüsünün yapıldığını söyledi.

“Benim işkence gördüğümü bütün Türkiye ve dünya biliyor” diyen Nurettin Yılmaz, 29 Kasım seçimlerinin yapıldığı gece İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin muhabirinin kendisi ile röportaj yaptığını, bu röportajda Türkiye’de işkence olduğunu söylediğini kaydetti. Nurettin Yılmaz, Fransız Le Monde ve Ageance France Press muhabirlerinin de Mardin’e gelerek kendisi ile görüştüklerini ve gördüğü işkenceleri bütün dünya kamuoyuna duyurduğunu bildirdi.

ANAP Mardin Milletvekili Yılmaz, gerek soruşturma aşamasında gerekse daha sonraki mahkumiyet döneminde işkencenin her türlüsünü gördüğünü kaydederek “Elektriğinden dayağına kadar akla gelecek her işkenceden geçtim” dedi.

Nurettin Yılmaz, kendisine işkence yapıldığını söylemekte hiçbir sakınca görmediğini de sözlerine ekledi.

Ocak 1988