Bilge Olgaç yangında öldü! Bilge Olgaç kimdir?

Türk sinemasının en üretken yönetmenlerinden Bilge Olgaç, evinde çıkan bir yangın sonucunda yaşamını yitirdi. 54 yaşındaki ödüllü yönetmen kadın sorunlarını sinemaya en iyi yansıtan kişi olarak tanınıyordu.

Bilge Olgaç 1940 yılında Kırklareli’nin Vize ilçesinde doğdu. 1962 yılında Memduh Ün’ün yönetmenliğini yaptığı  “Kısmetin En Güzeli” filminin senaryosunu yazarak sinemaya ilk adımını attı.

Bilge Olgaç 1970’li yıllardan itibaren yönetmenlik yaşamına başladı. Yönetmenlik sürecine “Üçünüzü de Mıhlarım” filmiyle başlayan üretken yönetmen daha sonra “Linç” ve senaryosunu Yılmaz Güney’in yazdığı “Bir Gün Mutlaka” filmlerini yönetti.

Bilge Olgaç Kimdir?

1984 yılında çektiği “Kaşık Düşmanı”yla ününün zirvesine ulaştı. Bu filmiyle uluslararası Kadın Filmleri Şenliğinde birincilik ödülü kazanan yönetmen, “Üç Halka Yirmibeş” ve “İpekçe” filleriyle kadın sorunlarını beyaz perdeye yansıtan yönetmenler arasında ilk sırada yer aldı.

Bilge Olgaç artık yok. Önceki gece Taksim Sıraselviler’deki evinde çıkan yangın sonucunda yaşamını yitirdi. Çevredeki vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye gelen itfaiye ekipleri yangını kısa sürede kontrol altına aldılar. Bir süre sonra evin ikinci katına ulaşan itfaiye ekipleri talihsiz yönetmen Bilge Olgaç’ın cesediyle karşılaştılar.

Mart 1994