Yener Kaya Cinayeti
Yener Kaya Cinayeti

Borsa Kralı İsmail Yener Kaya Cinayeti

Yener Kaya Menkul Kıymetler Şirketi’nin patronu İsmail Yener Kaya, ellerinden direksiyona, ayaklarından gaz pedalına kelepçelenerek otomobili ateşe verildi.

DYP’den İstanbul 1. bölge adayı olan ünlü borsacı Yener Kaya, dün saat 20.00 uçağı ile Ankara’dan İstanbul’a geldi.

Verdiği saatte evinde olmaması üzerine ailesi tarafından merak edilmeye başlanan Yener Menkul Kıymetler Şirketi’nin sahibi Yener Kaya, saat 23.00 sıralarında Bağcılar TEM otoyolunun kenarında ateşe verilerek yakılmış otomobilinin içinde ölü olarak bulundu.

Ellerinden direksiyona, ayaklarından da gaz pedalına kelepçelenerek araçla birlikte diri diri yakılarak öldürülen Yener Kaya’nın Atatürk havalimanından çıktıktan sonra kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldığı sanılıyor.

DYP’nin üç borsacı adayından biri olan Yemer Kaya, seçim hazırlıkları ile ilgili olarak önceki sabah Tarabya, Polat Koru Sitesindeki evinden çıkarak Ankara’Ya hareket etti. ankara’da Başbakan Tansu Çiller’in milletvekili adaylarıyla birlikte yaptığı toplantıya katılan Kaya, akşam saat 19.00 sıralarında eşi Gülseren Kaya’yı telefonla arayarak saat 20.00 uçağı ile İstanbul’a hareket edeceğini söyledi.

Ancak saat 23.30 sıralarında Bağcılar O-2 karayolunun İstanbul Toptancılar Çarşısı karşısındaki yan yolda bir aracın yandığının itfaiyeye bildirilmesi üzerine ekipler olay yerine geldiler. Otomobilin söndürülmesinden sonra 34 YK 487 plakalı Mazda marka otomobilin şoför mahalinde ellerinden direksiyona, ayaklarından da gaz pedalına kelepçelenmiş ve iskelet haline gelmiş bir erkek cesedi ile karşılaştılar. Polis yetkilileri, cesedin DYP İstanbul 1. Bölge milletvekili adayı ve Yener Menkul Kıymetler Şirketinin sahibi İsmail Yener Kaya’ya ait olduğunu ve tüyler ürpertici bir cinayete kurban gittiğini tespit ettiler.

Otomobilin yakıldığı yerin çevresinde araştırmalar yapan polisler, buldukları ip uçlarını titizlikle değerlendiriyorlar. İsmail Yener Kaya’nın bağlandığı kelepçeler ile otomobilde bulunan Smith Wesson marka silahın kendisine ait olduğu tespit edilirken, olay yerinin 20 metre uzaklığında kelepçelere ait anahtarlar ile yarım kutu tabanca mermisi bulundu.

Polis yetkilileri olayın sırrını koruduğunu belirterek, soruşturma aşamasında kesin bir şey söylemenin mümkün olmadığını açıkladılar. Elde edilen ipuçlarına göre araçta bulunan cesedin Yener Kaya’ya ait olduğunu belirten polis yetkilileri kesin sonucun Adli Tıp raporundan sonra belli olacağını ifade ettiler.

Tüyler ürperten cinayet ile ilgili soruşturma Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Hasan Gölcük tarafından yürütülüyor savcı Gölcük, polisin elde ettiği bilgi ve ipuçlarının titizlikle değerlendirildiğini ve cinayetle ilgili sis perdesinin aralanması için çalışıldığını bildirdi.

Yener Kaya’nın 21.05’te Atatürk havalimanına inmesine rağmen otomobilini 2 buçuk saat sonra otoparktan aldığı belirlendi. Polis aradaki süre içerisinde ünlü borsacının kimlerle görüştüğünü araştırıyor.

Aralık 1995 – Meydan Gazetesi Arşivi