Abdurrahman Köksaloğlu Cinayeti
Abdurrahman Köksaloğlu Cinayeti

CHP Milletvekili Abdurrahman Köksaloğlu Cinayeti

İstanbul CHP Milletvekili Abdurrahman Köksaloğlu öldürüldü. 50 yaşındaki milletvekilinin Şişli’deki iş yerine gelen 2 teröristten biri gözcülük yaparken diğeri Köksaloğlu’na yaylım ateşi açtı.

Kalbinden iki kurşun yarası alan Abdurrahman Köksaloğlu hastanede öldü. Teröristler kaçtı.

6 ay önce iş yeri bombalandıktan sonra yangın çıkarılan Köksaloğlu’nun bir süredir ölümle tehdit edildiği belirtiliyor.

Abdurrahman Köksaloğlu’nun öldürüldüğünü duyan CHP İstanbul İl Başkanı Fikret Gündoğan kalp spazmı geçirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Abdurrahman Köksaloğlu masasında öldürülürken bir mermi de telefonunu parçaladı. Saldırının duyulmasından sonra Belediye Başkanı Aytekin Kotil’in Florya’daki köşkünde toplanan bazı CHP parlamenterleri de üzüntülerini bildirerek olayı değerlendirdiler.

CUMHURİYET Halk Partisi İstanbul Milletvekili Abdurrahman Köksaloğlu dün saat 18.00’de Şişli’deki işyerinde 2 teröristin saldırısı sonucu kalbinden iki kurşunla vurularak öldürülmüştür.

Abide-i Hürriyet Caddesi’nde Abdurrahman Köksaloğlu’na ait 224 sayılı “Oto Sivaslı” otomobil lastik acentasına silahlı 2 kişi gelmiş, saldırganlardan biri kapıda gözcülük yaparken diğeri masasında çalışmakta olan milletvekiline yakın mesafeden ateş açmıştır.

Mermilerden biri Köksaloğlu’nun kalbine, biri de kalbinin yanına saplanmıştır. Yaralanan Köksaloğlu yerinden kalkarak acentanın depo kısmına geçmek istemiş, ancak kanlar içinde yere yıkılmıştır. Bu arada saldırganlar kaçmış, çevreden yetişenlerce hastaneye kaldırılan CHP Milletvekili ameliyata alınırken can vermiştir.

Polisin olay yerinde yaptığı soruşturmada Köksaloğlu’nun masasındaki telefonun saldırgan tabancasından çıkan kurşunlardan parçalandığı, masanın arkasındaki kalorifer radyötörü ile arka duvarın da kurşunla delindiği saptanmıştır. Saldırıdan sonra İstanbul’da bazı yollar güvenlik güçlerince kesilerek aramalar yapılmıştır.

CHP Istanbul Milletvekili Abdurrahman Köksaloğlu’nun lastik acentası yaklaşık 6 ay önce de saldırıya uğramış, kimliği belirsiz kişilerce bombalanan işyerinde yangın çıkmıştı.

Köksaloğlu’nun daha sonra da ölümle tehdit edildiği belirtilmistir.

Abdurrahman Köksaloğlu Kimdir?

Abdurrahman Köksaloğlu Kimdir?

Abdurrahman Köksaloğlu Kimdir?

CHP İstanbul Milletvekili Abdurrahman Köksaloğlu 1930 yılında Sivas’ın Suşehri ilçesi Karalar köyünde doğmuştur. Lise öğrenimini yapan Köksaloğlu 1956 yılında CHP’ye girmiştir.

CHP Şişli örgütünün çeşitli kademelerinde görev alan Köksaloğlu 1963 yılından 1973 yılına kadar İstanbul Belediye Meclis üyesi olarak görev yapmıştır. 1973 seçimlerinde İstanbul CHP Milletvekili seçilen Köksaloğlu iki dönemdir parlamentoda çalışmaktadır.

Evli, iki çocuklu Köksaloğlu’nun ölümü CHP çevrelerinde büyük üzüntü yaratmıştır.

İstanbul CHP İl Başkanı Fikret Gündoğan, Abdurrahman Köksaloğlu’nun ölümünü duyunca spazm geçirmiş, çevresinde bulunanlara fenalaştığını söylemiştir. Gündoğan daha sonra “Olayı kınıyorum, şu anda bir şey söyleyecek durumda değilim ve üzgünüm” demiştir.

Bülent Ecevit’in Basın Toplantısı

CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Istanbul Milletvekili Abdurrahman Köksaloğlu’nun öldürülmesiyle ilgili olarak, dün akşam düzenlediği basın toplantısında, “İlk kez bir TBMM üyesi de teröristlerin kurşunlarına hedef olarak yaşamını yitirmiştir” demiş, “Parlamenter demokrasiye karşı olan oyunların yeni bir aşamasını teşkil ettiğini” söylemiştir.

Basın toplantısı sırasında son derece bitap ve üzgün görünen Ecevit, Köksaloğlu’nun öldürülmesinin özel bir nedeninin olduğunu tahmin edemediğini söylemiş ve daha sonra konuşmasını şöyle sürdürmüştür:

“Demokrasiyi ve Atatürk cumhuriyetini yıkmak uğrunda her şeyi göze alanlar bu amaçları önündeki en güçlü ve aşılmaz engel olan CHP’ye karşı bir süredenberi cinayet şebekelerini harekete geçirmişlerdir. Bunların son kurbanı bugün Istanbul’da silahlı eşkiyaca taranarak can veren değerli ve aziz arkadaşımız Abdurrahman Köksaloğlu’dur. İlk kez bir TBMM üyesi de teröristlerin kurşunlarına hedef olarak yaşamını yitirmiştir. Başbakan’ın son zamanlarda CHP’ye yönelttiği çirkin iftiralardan ve terörizmi kışkırtıcı beyanlardan sonra, bu cinayetin işlenmesi durumun vahametini büsbütün artırmaktadır. İçişleri Bakanı’nın “Anarşi önlendi” müjdesini vermesinden iki gün sonra bir milletvekilimizin öldürülmesi ülkemizdeki kara gerçeği tüm acılığıyla ortaya koymaktadır. Yürekli arkadaşımız Abdurrahman Köksaloğlu’nu devlet, demokrasi ve insanlık düşmanlarınca işlenen cinayet sonucu yitirmekten derin acı duyınaktayız. CHP’liler hiçbir baskıdan, zulümden, cinayetten yılmaksızın cumhuriyeti ve demokrasiyi koruma mücadelelerini ve topluma barış getirme yolundaki uğraşlarını sonuna kadar sürdüreceklerdir.”

Temmuz 1980