Ahıska Türkleri
Ahıska Türkleri

Demirel’den Ahıska Türklerine mesaj

Başbakan Süleyman Demirel, Orta Asya gezisi sırasında, 200 bin Ahıska Türkü’nden büyük bölümünün Türkiye’ye gelmek istediğini öğrenince, konuşması ile onları rahatlattı.

Bulgaristan’daki soydaşlarımızın ardından şimdi de eski Sovyet cumhuriyetlerindeki Ahıska Türklerinin büyük göçü kapımızı çaldı.

Stalin döneminde, Kafkasya ve Gürcistan’daki evlerinden, yurtlarından edilen Ahıska Türklerinin bugün Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Özbekistan’da yaşadıkları ve toplam 200 bin Ahıska Türk’ünün büyük bir bölümünün yerel baskılar nedeniyle Türkiye’ye göç etmek istedikleri öğrenildi. Orta Asya cumhuriyetlerini ziyaret eden başbakan Süleyman Demirel, kendisiyle görüşen Ahıska Türklerinin temsilcilerine, Türkiye’nin kapılarının dünyanın her köşesindeki Türklere açık olduğunu kaydederek “Herkes Türkiye’ye gelebilir” dedi.

Bu arada, Alma Ata’da önceki gece Türk gazetecilerle bir sohbet toplantısı düzenleyen Başbakan Demirel, “Türkiye’nin fark ettiğimizden de büyük olduğunu herkes anlamalıdır” şeklinde konuştu. Orta Asya’daki Türk cumhuriyetlerinin kendi kendilerini idare edebilir hale gelmeleri her türlü çabayı göstereceklerini kaydeden başbakan, ABD Başkanı George Bush’a bu cumhuriyetler için acil yardım fonu kurulması amacıyla geçen hafta bir mektup yazdığını da açıkladı.

Mayıs 1992