Polise göre Sosyalist Parti gizli örgüt

Sosyalist Parti Genel Sekreteri Yalçın Büyükdağlı, partisinin illegal örgütler arasında gösterilmesini siyasi skandal olarak niteledi.

Sosyalist Parti (SP), Emniyet Genel Müdürlüğü’nce illegal örgütler arasında gösterildi. Parti Genel Sekreteri Yalçın Büyükdağlı, partisinin illegal örgütler arasına sokulmasını siyasi skandal olarak niteleyerek, emniyet aleyhinde dava açacaklarını ve konuyu uluslararası kuruluşlara götüreceklerini bildirdi.
Genel Sekreter Büyükdağlı, dün düzenlediği basın toplantısında, SP’nin seçimlere katılma hakkını elde etmiş yasal bir parti olduğunu hatırlatarak, programının anayasaya uygunluğunun Anayasa Mahkemesi’nce onaylandığını bildirdi.

Olayın siyasi sorumluluğunun Hükümet ve İçişleri Bakanlığı’na ait olduğunu ifade eden Yalçın Büyükdağlı “Soruşturma açmalarını ve sonucunu kamuoyuna açıklamalarını istiyoruz” dedi.

Emniyetteki bazı kesimlerin, Anayasa Mahkemisinin kararını tanımak istemediklerini bildiren Büyükdağlı, “Bu güçler, sol olan her şeyi düşman görmektedir” diye konuştu.

Eylül 1989