Mehmet Sami Tarhan
Mehmet Sami Tarhan

Dev Sol militanı Mehmet Sami Tarhan cezaevinde öldürüldü

Tunceli’de yakalanan Mehmet Sami Tarhan (Sol başta) ve Mustafa Sefer (sağ başta) ile birlikte Mürsel Göleli (ortada) İstanbul polisinin gerçekleştirdiği ve 11 teröristin ölü olarak ele geçirildiği operasyonla ilgili olarak örgüt içerisinde itirafçılıkla suçlanıyordu. Mehmet Sami Tarhan öldürülürken, Mürsel Göreli ölümden döndü.

Tunceli’de bir süre önce, yakalanan yasadışı Dev-Sol örgütü militanı Mehmet Sami Tarhan, Kadıköy yakasında 11 teröristin ölümü ile sonuçlanan hücre evleri baskınıyla ilgili polise bilgiler verdiği şüphesiyle, Bayrampaşa cezaevindeki koğuşunda arkadaşları tarafından şişlenerek öldürüldü  Aynı örgüt militanı Mürsel Göreli’nin ise cezaevi yönetimine başvurusu nedeniyle iki gün önce başka bir koğuşa alınması sonucu ölümden kurtulduğu bildirildi.

Bilgiye göre, Tunceli’de yakalanan Dev-Sol örgütü militanı, cezaevi firarisi Mürsel Göleli ile Mehmet Sami Tarhan İstanbul’a getirildikten sonra, tutuklanarak Bayrampaşa Cezaevi’ne kapatıldılar. Dev-Sol tutuklularının kaldığı koğuşa konulan Göleli ve Tarhan’ın, burada örgüt militanları tarafından “sorgulandığı” bildirildi.

Göleli ye cezaevinden firar ettikten sonra geçirdiği iki yılda örgüt adına ne tür faaliyetlerde bulunduğu ve bu arada, yakalanmalarıyla birlikte aynı tarihlere denk gelen İstanbul’daki 11 militanın ölü ele geçirildiği operasyonla ilgili sorular yöneltildiği belirtildi. Tarhan’ın da, aynı doğrultuda sorgulandığı kaydedildi. Dev-Sol sanıklarınca sorgulanan Tarhan, dün akşam saat 22.00 sıralarında ilk belirlemelere göre, “Şiş” olduğu sanılan sivri uçlu bir cisimle öldürüldü. Yetkililer, muhtemelen hakkında ölüm kararı alınan Göleli’nin ise, cezaevi yönetiminden istediği yardımla koğuşunu değiştirmesi nedeniyle kurtulduğunu söylediler .

Mayıs 1992