Dünyadan Gizlenen Silah M-16 Apocular’da Ele Geçti

Mağaralarda ele geçen silahlar arasında bulunan M-16 otomatik uzun menzilli silahın 1.5 kilometreden öldürücü etkisi var.

Bir yetkili bu silahların dünyaya satışının yapılmadığını, belli yerlere çok az sayıda verildiğini söyledi.

Son olarak yakalanan 65 Apocu arasında örgütün genel sekreteri Nesimi Kılıç da var.

Mardin yöresinde yakalanan teröristlerden Ali kod isimli Nesimi Kılıç’ın kamuoyunda Apocular diye bilinen yasadışı PKK örgütünün genel sekreteri olduğu belirlendi. Kılıç’la birlikte yakalanan teröristlerin gizlendiği mağaralarda ele geçen silahlar arasında, Amerikalıların silah sanayii ileri ülkelerle, demirperde ülkelerinden gizlediği M-16 diye tanımlanan uzun menzilli, dürbünlü otomatik silah da bulundu.

Van bölgesinde 12 Eylül öncesi PKK örgütünü kurup teşkilatlandıran ve örgüt alt kademesinde “Eyalet sorumlusu” olarak bilinen Ali kod isimli Nesim Kılıç’ın “Partiye Karkare Kürdistan” denilen yasadışı Türkiye Kürdistan İşçi Partisi’nin genel sekreteri olduğu, derinleştirilen soruşturma sonucu tespit edildi.

Geçtiğimiz hafta yakalanan Apocu 65 teröristin sığındıkları mağara ve dehlizlerde ele geçen silahlar arasında, Amerika’nın “geliştirilmemesi için” silah sanayii ileri ülkelerle, demirperde ülkelerinden gizlediği “M-16” otomatik dürbünlü uzun menzilli silahın da bulunduğu bildirildi.

Üst düzeydeki bir yetkili, söz konusu M-16 silahını Amerikalıların sadece Vietnam savaşında bir süre kullandıklarını belirterek şunları söyledi:

“M-16 otomatik, uzun menzilli silah Amerikan yapısıdır. Amerikalılar çok beğendikleri, 1.5 kilometre uzaklıktan öldürücü etkisi olan bu kaliteli silahı sadece kısa bir süre Vietnam savaşında kullandılar. Silah sanayii ileri ülkelerle demirperde ülkelerinin modelini geliştirmemesi için dünyaya satışı yapılmadı.”

Ocak 1982 – Hürriyet Gazetesi Arşivi