Menu

Erdoğan: Kirada oturuyorum bu maaş yetmez

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 37 trilyonluk bütçesinin Vali Hayri Kozakçıoğlu tarafından tadilen onaylanmasına tepki gösteren Recep Tayyip Erdoğan, “Seçimle gelmiş İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin almış olduğu kararı, atanmış bir makam nasıl tadilen onaylıyor?” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün hızlı bir gün yaşadı. Erdoğan, önce Sütlüce’de vatandaşlar tarafından 380 metrekarelik bir alan üzerinde 8 milyar lira harcanarak yaptırılan, 1500 kişinin aynı anda namaz kılabileceği Halid Bin Velid camiinin açılışını yaptı.

Buradan Büyükşehir Belediyesinde Genel İş Sendikası ile Kartal Belediyesi arasında 543 işçiyi kapsayan ilk yıl yüzde 65 ikinci yıl yüzde 50 oranında yapılan zamla sonuçlanan toplu iş sözleşmesinin imza törenine katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 37 trilyonluk 1995 yılı bütçesinin vali Hayri Kozakçıoğlu tarafından tadilen onaylanmasıyla ilgili olarak gazetecilerin sorularına Erdoğan, şöyle cevap verdi:

“Benim bu şekilde seçilmemi hazmedemeyen baskı grupları, bu tür uygulama ile ortaya çıkıyor. Benden önce Nurettin Sözen, ondan önce de Bedrettin Dalan döneminde aynı şekildeki bütçeyi imzalıyor. Bizim bütçemiz daha da yumuşatılmış olmasına rağmen kararnameyi aynı makam imzalamıyor. Bunun imzalanmamasıyla hangi standarta, hangi anlayışa sokacağız?”

Erdoğan, Türkiye’de kimlerin gerçekten demokrat olduğunu, kimlerin haklara saygılı olduğunu böyle bir kararın ortaya koyduğuna dikkat çekerek “Üstelik seçimle gelmiş olan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin almış olduğu kararı atanmış bir makam nasıl tadilen onaylıyor? Bunun da kavgasını vereceğiz. Bu ülkede seçilmişler ile atanmışların meselesi hallolacak. Bu hallolmadan bu işler yürümez. Mümkün değil. Bu hallolmadan bu ülkede demokrasiden bahsedemezsiniz.”

Erdoğan, maaşının düşürülmesi konusunda ise şunları söyledi: “Ben hala kirada oturuyorum. Belediyenin köşkünde oturmuyorum. Su parası, elektrik, telefon parası ödüyorum. Çöp vergisi ödüyorum. Yeni maaşımı önümüzdeki ay alacağım. Benim maaşımı düşürenler hiç sormadan maaşı indiriyorlar. Ben eğer belediyenin köşkünde otursaydım aldığım maaş yeterdi. Ama kirada otururken bu maaş yetmez. Bu kararları çıkaranlar çıkıpta demokrasiyi konuşmasınlar.”

Şubat 1995

Günaydın Gazetesi Arşivi

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar