Didar Şensoy - Cenaze Töreni
Didar Şensoy - Cenaze Töreni

Didar Şensoy’a sloganlı cenaze töreni

TBMM’ye dilekçe vermek isterken çıkan olaylar sırasında kalp krizi geçirerek ölen mahkum yakını Didar Şensoy 5 bin kişinin katıldığı ve marşlar söyleyip sloganlar attığı bir cenaze töreni ile toprağa verildi.

Yazar ve sanatçıların da katıldığı cenaze töreninde polis, yolda gösteri yapılmasına izin vermedi. Çevik kuvvet gölgesinde mezarlığa gelen topluluk Didar Şensoy toprağa verilirken “Didar’lar ölmez” diye bağırdılar.

TBMM’ye dilekçe vermek isterken polis müdahalesi sırasında kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren tutuklu yakını Didar Şensoy’un cenaze töreninde 5 bin kişi sessiz bir biçimde mezarlığa yürürken, mezarı başında marşlar söylendi ve “Didar’lar ölmez” sloganı atıldı.

MLSPB davasından yargılanan Hasan Şensoy’un ablası olan Didar Şensoy’un cenazesi dün Şişli camiinde kılınan öğle namazından sonra kaldırılarak Feriköy mezarlığında toprağa verildi. Aralarında Yaşar Kemal, Zülfü Livaneli, Latife Tekin, Bilgesu Erenus’un da olduğu çok sayıda yazar ve sanatçı ile Ertuğrul Kürkçü, SHP İstanbul Örgütü Kadın Kolları üyeleri, İnsan Hakları Derneği yöneticilerinin de olduğu kalabalık bir topluluk, Şişli Camiindeki cenaze namazından sonra Abide-i Hürriyet Caddesinde yürüyüşe başladılar. Ancak polis İnsan Hakları Derneği Başkanı Emil Galip Sandalcı’ya, kaldırımdan yürüyüş için izin verildiğini hatırlatarak cenazeyi ve çelenkleri arabalara koydurttu. Yolun yarısını kapatan yürüyüş korteji, yol boyunca dizilerek yürümeye başladılar. Yürüyüşe katılanların elinde el megafonu olduğu da görüldü. Ancak yürüyüşçüler megafonu yol boyunca hiç kullanmadılar. Yolu kapatıp yürümek isteyenler olduysa da bunlar arkadaşları tarafından “Devrimci disiplinimizi koruyacağız. Ailesinin kararlarına uyacağız” sözleriyle uyarıldı.

Uzunluğu yaklaşık bir kilometreyi ve sayısı beş bini bulan yürüyüş korteji, Şişli Emniyet Amirliği önünden ara sokaklara sokularak, buradan Feriköy’ü geçip, mezarlığa kadar geldi. Yürüyüş kortejinde kadınların beyaz başörtülü, erkeklerin ise beyaz köylü kasketi taktıkları görüldü.

Feriköy Mezarlığında cenazeyi alarak mezara kadar yürüyen yürüyüşçüler, burada sloganlar attılar, genel af istediler ve Kızıldere Marşını mırıldandılar.

Bunun üzerine mezarlık girişinde bekletilen çevik kuvvet, kalabalığı kuşattı. Bu arada kortejden ayrılanlar olduğu görüldü. Mezar başında imam duasını okuduktan sonra, “Amin” sesleri sol eller havadayken söylendi. Cenazelere katılanlar, daha sonra mezarlık kapısına getirtilen ve çeşitli güzergahlara giden halk otobüslerine binerek dağıldılar.

Eylül 1987