Fikri Sönmez savunma yapmıyor

Fatsa eski belediye başkanı Fikri Sönmez, savunma yapmak için, tüm sanıkların duruşmaya getirilmesini istedi.

770 sanıklı THKP-C Fatsa davasının en önemli sanığı olan Fatsa eski belediye başkanı Fikri Sönmez, dünkü sorgulamasında savunma yapmayacağını söyledi.

8. sayfadan devam

3. Ordu ve Erzincan Sıkıyönetim Komutanlığı 2 numaralı Askeri Mahkemesi duruşma hakiminin “İstediğiniz kadar konuşabilirsiniz. Burada sizin sözleriniz kesilmeyecektir. İsterseniz 1 ay sürece konuşabilirsiniz” demesine rağmen, Fatsa eski belediye başkanı Fikri Sönmez, “Ne Fatsa olayının, ne de belediye olayının açıklığa kavuşturulacağına inanmıyorum” diyerek özetle şunları söyledi:

“İddianamedeki suçlamaların nedenleri vardır. Çok ağır suçlama getirilmiştir. Türkiye’de belediye başkanı olarak, gizli örgüt üyesi veya yöneticisi olarak yargılanan ilk kişiyim, iddianameyi hazırlarken, malzeme olarak özellikle sağ basındaki iddialar aynen iddianameye geçirilmiştir. Ben bütün yaptıklarımı açık yaptım. Fatsa belediye başkanıyım, yaptıklarımı halkla beraber yaptım. Bunun dışında iddia edildiği gibi, iddianamenin hazırlanışında faktörleri olan ve 3 seneden beri tutuklu olduğum sırada sürdürülen bu kampanya Tercüman gazetesinin başını çektiği beyanlar da bu iddianameye monte edilmiştir.
Biz tutukluyuz, mahkeme heyetinizin teminatı altındayız. Hiçbir açıklama, hiçbir tekzipte bulunma hakkımız yokken, 52 ve 70 nolu MGK bildirilerine rağmen, bu kampanya sürdürülmüştür. Sıkıyönetim yetkilileri, bu sürdürülen kampanyada ve gazetelerde çarşaf çarşaf beni karalayan suçlu duruma kamuoyunda mahkum etmiştir. Bu konuda biz çok dilekçeler vermişizdir, hakkımızı aramışızdır. Ancak şu ana kadar bir cevap gelmemiştir.

Savcı, savunma yapmaktan, hesap vermekten kaçıyorlar diyor. Benim Fatsa belediye başkanı olarak, göremeyeceğim hiçbir hesabım yoktur. 3 seneden beri de bu hesabı vermek için bekliyorum. Benim ifadem önemlidir. Gerek Fatsa, gerek belediyesi ve onun başkanı olarak benim hakkımda oluşturulan gerçeğin, gerçek yüzün açıklanması gerekmektedir. Bu dava sanıklarının aklanması veya ceza yemesinde, benim vereceğim ifadelerin büyük rolü olacaktır. Ancak bana, sonuna kadar savunma hakkı tanınmalıdır.

Birinci sayfadan son sayfasına kadar suçlandığım bir iddianamede 5 aydan beri devam eden mahkeme günümü Tercüman gazetesinden öğrendim, bunu takdirlerinize bırakıyorum. Ben madem ki bu davanın en önemli sanıklarından biriyim, iddianamenin mantığına göre öyle suçlanmaktayım. Ben ve benim gibi olan insanların, buraya toplu olarak getirilip yargılanması gerekmektedir. Kim ne yapmışsa burada açık açığa tartışılsın.

Kamuoyunda bugün mahkum edilmiş bir adamım. Konuşmamın ne Fatsa davasını açıklığa kavuşturacağına, ne de kendi özsavunmama fayda sağlayacağına inanmıyorum. Burada açıkça söylüyorum, bu açıklamalarım Türkiye’de çoklarının uykusunu kaçıracaktır. 300 kişiyi aşkın sanığın bu davada idamı istenmektedir. Evet Fatsa’da olaylar olmuştur. Olmamıştır demiyorum, ama bu olayların nedenleri vardır, bu olayların teşvikçileri vardır ve Fatsa olayının bu duruma getirilmesinin nedeni vardır. Bunu açıklayacak en yetkili ağız mutlaka benim. Ancak bütün bir yükü de bir belediye başkanı sırtına yüklenmemelidir.

Bu konuda gerekli savunma hakkım dikkate alınmalıdır. Bu konuda heyetinize güvenim vardır. Ancak şunu söyleyeyim, bu olay heyetinizi aşan bir olaydır.”
Bu sözler üzerine, duruşma hakimi Hasan Karakılıç “Heyetimizi aşan hiçbir olay yok, vereceğiniz hesabınız var ise ki biz onun için burada bulunuyoruz siz ve arkadaşlarının onun için buradasınız. Mahkeme sizi dinlemeye hazır, savunmanız ile ilgili hiçbir sözünüz kesilmeyecek. Sizden önceki arkadaşlarınıza da aynı şeyi söyledik, ancak savunma dışı konuşmalarınıza müsaade edilmeyecektir. Savunma ile ilgili 10 ay da konuşsanız dinlenecektir. Burada hepinize savunma hakkı verildi. Hiçbirinize tahdit koymadık. Mahkeme kendi sorumluluğunu biliyor. Mahkeme heyetinin kaçacak uykusu yoktur. Kimin uykusu kaçarsa kaçsın siz savunmanızı yapın” diye uyardı.

Fikri Sönmez ise “Diğer sanıkların neden ifade verip vermedikleri beni ilgilendirmez. Ben bu davada merkez komitede gösteriliyorum, burada bir örgütlenme ile ilgili duruşma yapılmaktadır. Tüm sanıklar, mahkeme salonuna getirilmedikçe savunma yapmayacağım” dedi.

Mayıs 1983