Menu

Güneş Taner: Cumhurbaşkanı Turgut Özal olacak

Devlet Bakanı Güneş Taner “Başbakan Turgut Özal ‘Ben adayım’ demedi ama Türkiye’nin ikinci sivil Cumhurbaşkanı sayın Turgut Özal olacaktır” dedi.

Devlet Bakanı Güneş Taner, dün İstanbul’da yaptığı bir konuşmada son aylarda yoğun bir biçimde tartışılan Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanlığı konusunda bir açıklama yaparak “Türkiye’nin ikinci sivil Cumhurbaşkanı sayın Turgut Özal olacaktır” dedi.

Başbakan Özal’a yakınlığı ile tanınan ekonomiden sorumlu devlet bakanı Güneş Taner, dün İstanbul Sheraton Otelinde Propeller Kulübünün her ay düzenlediği toplantıda bir konuşma yaptı.

Yabancı bankacıların, yabancı iş adamlarının, çok uluslu şirket temsilcilerinin üye olduğu Propeller Kulübü’nün İstanbul Şubesi dün öğleyin Devlet Bakanı Güneş Taner’i konuk olarak ağırladı.

Yemekte bir konuşma yapan Taner, önce ekonomik sorunlara değindi ve son alınan kararları yeniden özetledi. Ardından “Şimdi Cumhurbaşkanlığı konusuna gelmek istiyorum” diyen Devlet Bakanı Taner konuşmasını şöyle sürdürdü:

“muhalefet partileri ‘Özal cumhurbaşkanı olamaz’ diyorlar. Ama ortada bir aday da yok. Gerçi, Başbakan Özal da ‘Ben adayım’ demedi. Ancak, sayın Turgut Özal Cumhurbaşkanı olacaktır. Bu ülkede demokrasi vardır. Parlamento aritmetiği de böyle bir seçim için yeterlidir. Yeniden söylüyorum, Türkiye’nin ikinci sivil Cumhurbaşkanı sayın Turgut Özal olacaktır”

Bu yemeklerde İngilizce yapılan konuşmaların geleneğine uygun olarak Güneş Taner de dün İngilizce yaptığı konuşmada, daha sonra İstanbul Belediyesi’ne çatarak şunları söyledi:

“Sizler İstanbullusunuz ve İstanbul’da yaşıyorsunuz. Benim de İstanbul’da evim var. Belediye hizmetlerine bakın. İşte şehrin durumunu görün. Muhalefet daha İstanbul’u bile doğru dürüst yönetemiyor. Sonrada ülkeyi yöneteceğini iddia ediyor. Bir şehri bile yönetemeyen muhalefet ülkeyi nasıl yönetecek.”

Özal’a son derece yakın olan Güneş Taner’in Özal’ın cumhurbaşkanı olacağına ilişkin sözleri siyasal kulislerde büyük ilgiyle karşılandı.

Taner ayrıca çimentonun Fransa’ya 105 milyon dolar karşılığında özelleştirildiğini, Temmuz ayında memura ve işçiye zammın enflasyonu önlemek amacıyla yapıldığını, bu zammın ocak ayına ertelenmesi durumunda enflasyonun yüzde yüzü aşabileceğini bildirdi.

Taner son olarak İzmir’de “Chicago tarzı” bir hammadde borsası oluşturulacağını sözlerine ekledi.

Konuşmasının son bölümünde Güneş Taner, kendisiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Taner, “Bana çeşitli yakıştırmalarda bulundular. 14’üncü Lui dediler. Büyük Türk Büyükleri arasında saydılar, bu nedenle de bakan olduktan sonra ilk üç ayım basınla uğraşmakla geçti” dedi.

Eylül 1989 – Eski Siyasi Haberler ve Eski Gazete Arşivleri için sitemizi takibe devam edin.

 

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar