Hasan Mezarcı Gözaltına Alındı
Hasan Mezarcı Gözaltına Alındı

Hasan Mezarcı sorun oldu

Atatürk’e hakaret ettiği için TBMM’de dokunulmazlığının kaldırılması beklenen Hasan Mezarcı’nın İstanbul’da gözaltına alınması ortalığı karıştırdı. Bir süre poliste gözaltında tutulan Hasan Mezarcı daha sonra serbest bırakıldı.

İstanbul milletvekili Hasan Mezarcı dün akşam saatlerinde bir grup polis tarafından evinden alınarak Gayrettepe’ye götürüldü. Hasan Mezarcı’nın gözaltına alınması RP tarafından Meclise getirildi. Bunun üzerine, İçişleri Bakanı, konuyu araştırarak Mezarcı’nın serbest bırakılmasını sağladı.

Hasan Mezarcı’nın gözaltına alınması, mecliste tartışmalara yol açtı. Meclis, milletvekillerinin gözaltına alınıp alınmadığının açıklığa kavuşması için ara verdi. Bu arada, tartışmaların uzaması üzerine Hasan Mezarcı’nın dokunulmazlığının kaldırılması bugüne kaldı.

Fotoğraf altı: Hasan Mezarcı’nın evi ana baba günü idi. Mezarcı’nın götürülüşünü görüntülemek için bekleyen basın mensupları büyük bir kalabalık oluşturdu. Emniyet Müdürü Necdet Menzir’in verdiği talimat üzerine, Mezarcı evinden alınarak Gayrettepe’ye götürüldü. Ancak Ankara’dan gelen talimat üzerine serbest bırakıldı.

Mart 1994