Hasret bitti Cem Karaca yurda döndü

Türk hafif müziğinin ünlü yıldızı dün 7.5 yıldır yaşadığı Almanya’dan uçakla İstanbul’a geldi.

Havaalanında yakınları, hayranları ve bazı sanatçılar tarafından karşılanan sanatçının ilk sözleri “Yurda döndüğüm için olağanüstü mutluyum” oldu. Sanatçı yarın Fethiye’de yargıç önüne çıkacak.

Türk vatandaşlığından çıkarılan ve hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan hafif müzik sanatçısı Cem Karaca, 7.5 yıllık bir ayrılıktan sonra dün yurda döndü. Yıllardır yaşadığı Federal Almanya’dan THY’nin bir uçağıyla İstanbul Atatürk Havalimanına gelen ve sevgi gösterileriyle karşılanarak omuzlara alınan Cem Karaca zafer işareti yaptı ve “Yurda döndüğüm için olağanüstü mutluyum” dedi.

Atatürk Havalimanı dün en hareketli günlerinden birini yaşadı. Cem Karaca’nın yurda döneceğini duyan ve aralarında birçok ünlü sanatçının da bulunduğu kalabalık bir grup heyecanla THY Frankfurt uçağının alana inmesini beklemeye başladı. Cem Karaca’nın annesi Toto Karaca, 11 yaşındaki oğlu Emrah ve kayınvalidesi Hacer Balkan da Cem Karaca’ya bir an önce kavuşma umuduyla alanda vakit geçirmeye çalışıyorlardı. Uçağın alana 40 dakikalık bir gecikmeyle gelmesine rağmen Cem Karaca’nın polis tarafından götürülmeyeceğinin öğrenilmesi herkesi rahatlattı. Saat 14:50’de uçaktan inen ve gümrük işlemlerini tamamladıktan sonra bekleme salonuna gelen Cem Karaca, burada büyük bir ilgiyle karşılandı. Başında siyah götürü ve sakallarını kesmiş haliyle hayli neşeli olduğu görülen ünlü sanatçı, annesi, oğlu ve arkadaşlarıyla sarılarak özlem giderdi. Burada omuzlara alınan ve zafer işareti yaparak çok mutlu olduğunu söyleyen Cem Karaca aralarında Müjdat Gezen, Edip Akbayram, Zülfü Livaneli ve Timur Selçuk gibi ünlü sanatçıların da bulunduğu kalabalık bir grupla alanda bir süre dolaştı. Bu arada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Karaca şunları söyledi:

“Yurda döndüğüm için olağanüstü mutluyum. Vatandaşlığım belgeler üzerinde benden alınabilmiştir. Yüreğimden asla sökülemeyecek bir şeydir. Ülkemi bugüne kadar olduğu gibi yeniden yurt dışında da temsil etmeyi yakalayabilme ümidi ve sevinciyle doluyum.”

Bir gazetecinin “Vatandaşlıktan çıkarılınca neler hissettiniz?” şeklindeki sorusuna da Cem Karaca “Allah kimseye vermesin. Böyle bir olayın insanın başına gelmesi korkunç bir şey” dedi.

Daha sonra yakınlarıyla birlikte Bakırköy’deki evine giden Cem Karaca bir süre dinlendi ve balkonda Marmara Denizini seyretti.

Gece saat 21:20’de avukatı Turgut Kazan ile birlikte hakkında tutuklama kararı bulunan Fethiye’ye giden Cem Karaca burada hakim önüne çıkacak.

30 Haziran 1987