Hilafetçi İslam Kurtuluş Partisi ortaya çıkarıldı

Türkiye’de 32 yıldır faaliyet gösteren gizli İslam Kurtuluş Partisi ‘nin (Hizb-ut Tahrir) 22 kişilik yönetici kadrosu ele geçirildi.

Aralarında 17 Ürdünlü ve Filistinli ile 5 Türk’ün bulunduğu örgüt “Allah’ın kitabından ve Resulünün sünnetinden alınan İslam Anayasası” adlı 187 maddelik bir kitapçık bastırarak şeriat devleti kurmak için çalışmalar yapıyordu.

Müslüman ülkeleri bir halife liderliğinde tek devlet olarak birleştirecek, şeriat hükümlerini uygulamak için 32 yıldır faaliyet gösteren gizli İslam Kurtuluş Partisi’Nin Türkiye kanadı “Şahinler” operasyonu ile ele geçirildi.

Türkiye’de uzun süredir faaliyet gösterdiği saptanan örgüt mensuplarının “Allah’ın kitabından ve resulünün sünnetinden alınan İslam Anayasası” bastırarak Türkiye içinde dağıttıkları belirlendi. 187 maddeden oluşan anayasa kitaplarından beş bin adedi Ankara’da bir evde ele geçirildi. Aralarında 17 Ürdünlü ve Filistinli ile 5 Türk’ün bulunduğu gizli İslam Kurtuluş Partisi’nin Türkiye kurucuları gözaltına alındı.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, Türkiye’ye yüksek öğrenim yapmak için gelen ve ODTÜ’de öğrenci olan gizli İslam Kurtuluş Partisi mensuplarının son yıllarda faaliyetlerini artırdıkları saptandı.

İşi ileri götüren örgüt mensupları, Ankara’da Sıhhiye Hanımeli Sokak’ta bir matbaaya bastırdıkları “Allah’ın kitabından ve resulünün sünnetinden alınan İslam Anayasası” isimli “Hizb-üt Tahrir Müslüman olan Türk halkına sunar” başlığı taşıyan kitapçıktan Anadolu’da yaşayan vatandaşlara dağıtmaya karar verdiler.
Uzun bir süreden beri İslam Kurtuluş Partisi mensuplarının çalışmalarını yakından izleyen siyasi polis, Türkiye kanadını ele geçirmek için “Şahinler” adı verilen operasyonu gerçekleştirdi ve örgüt mensupları birer birer ele geçirildi.
Operasyon sonucu yakalanan İslam Kurtuluş Partisi’nin Türkiye temsilcileri olduğu belirlenen ve gözaltına alınan kişilerin isimleri şöyle;

“Hanefi Yağmur, Mızrap Yağmur, Sadık Göllü, Mehmet Göllü, Burhan Gül, Muhlis Özen (Türk)…

İslam Kurtuluş Partisi’nin amacı

Polis kayıtlarında İslam Kurtuluş Partisi öteki adı ile Hizb-üt Tahrir örgütünün amacı şöyle belirtiliyor;

“1950 yılında Ürdün’de Takıyuddin El Nephani adlı bir şahıs tarafından gizli olarak kurulmuştur. Partinin ana fikrini belirten İslam nizamı adlı kitapları vardır.
Bu partiye göre bütün Müslüman ülkelerin bir halife başkanlığında tek devlet olarak birleşmesi ve yönetimde şer’i hükümlerin uygulanması esası benimsenmiştir.

Arap ülkelerinde yasadışı olarak çalışan örgütün Türkiye’ye de bazı elemanlarını gönderdiği, gizli çalışmalar yaptırdığı, yakalanan ve mahkum edilen parti mensuplarının ifadelerinden anlaşılmıştır.

Bu parti Türkiye’deki faaliyetlerini daha çok Arap uyruklu öğrenim yapmaya gelen öğrenciler vasıtasıyla, ülkemizde sempatizan toplayarak yürütmektedir.”

Kasım 1982