Menu

“Kara Ses”e (Cemalettin Kaplan) sessiz tören

Kamuoyunda “Kara ses” olarak bilinen Cemalettin Kaplan’ın cenazesi sıkı güvenlik önlemleri altında toprağa verilirken, müritleri tabutunu açıp elini öptüler.

Erzurum – Atatürk’e ve laikliğe karşı oluşu nedeniyle kamuoyunda Kara Ses olarak bilinen Cemalettin Kaplan’ın cenazesi Erzurum’un Altıntepe köyünde çok sıkı güvenlik önlemleri altında toprağa verildi.

Cenaze törenine RP’li bazı belediye başkanları ile yöneticilerin katıldığı gözlendi. Bu arada yeşil cübbeli, sarıklı 200 kişilik bir grup cenazeyi eller üzerinde taşımak için güvenlik görevlileriyle tartıştı.

Cemalettin Kaplan’ın cenazesini getiren THY’ye ait uçak, saat 10.40’ta Erzurum Havaalanına indi. Cenazeyi ağabeyi Ziyaettin Kaplan’la yakınları alırken, aynı uçakla, Kaplan’ın taraftarı 50 kişi de Erzurum’a geldi.

Sarık tartışması

Cemalettin Kaplan’ın cenazesi, Erzurum Belediyesine ait cenaze arabasıyla kent merkezine götürülmeden, defnedilmek üzere Erzurum’un merkeze bağlı Altıntepe köyüne gönderildi. Bu arada, belediyeye ait cenaze arabasına bomba konulduğu ihbarının gelmesi üzerine araçta arama yapıldı. İhbarın asılsız olduğu ortaya çıktı. Kara Ses’in cenazesini Altıntepe köyüne götürmek üzere yola çıkan Erzurum Belediyesine ait cenaze arabası, Mülk köyü girişinde toplanan yeşil cübbeli ve sarıklı yaklaşık 200 kişi tarafından durduruldu. Polisin müdahalesi sonucu cenazeyi alamayan topluluk, tekbir getirerek ilahiler okumaya başladı.

Özel araçları ve otobüslerle bir gün önce Erzurum’a gelen sarıklı ve cübbeli Kaplan taraftarları, güvenlik kuvvetlerince Altıntepe köyüne, normal kıyafet giymedikleri gerekçesiyle sokulmadılar.

Bunun üzerine bu kişilerle polis arasında tartışma çıktı. Polis daha sonra, “kara ses”in defnedileceği köye girişe ancak normal kıyafetle izin verilebileceğini bildirdi. Daha sonra, gösteri yapılmaması şartıyla sarık ve cübbeye izin verildiği duyuruldu.

Erzurum Havaalanından alınarak Altıntepe köyüne getirilen “Kara Ses”in cenazesi, ağabeyi Ziyaettin Kaplan’ın evine konuldu. Burada tabuttan çıkarılan Cemalettin Kaplan’ın eli, yakınları ve taraftarları tarafından öpüldü.

Namazdan sonra Cemalettin Kaplan’ın tabutu omuzlar üzerinde, tekbir getirilerek cenaze namazının kılınacağı yere getirildi. Namazı, Cemalettin Kaplan’ın ağabeyi Ziyaettin Kaplan kıldırdı. Daha sonra kalabalığa hitaben konuşan Kaplan’ın yeğeni Muammer Kaplan, “Amcama bazı çevreler Kara Ses adını taktılar, para yediğini söylediler. Apartmanları olduğunu söylediler. Ama amcamın hiçbir şeyi yok. Birkaç kuruşluk emeklilik maaşını da okuttuğu öğrencilerine harcıyordu” dedi.

Cenaze, daha sonra köy mezarlığında toprağa verildi. Törene, Refah Partisi Erzurum İl Başkanı Aslan Polat, Yakutiye Belediye Başkanı RP’li Muhittin Aksak ve RP Merkez İlçe Başkanı Muhammet Emek katıldı.

Mayıs 1995 – Eski Gazete Arşivleri

Kategori:   Eski Gazete Haberleri, Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar