Karacabey Harası’nda bir at mezarı: Baba Kuruş

1934’te Suriye’den getirtilen “kuruş” adlı at 24 yaşında öldüğü zaman kendisine bir mezar yaptılar: Baba Kuruş…

Çok sevdiği kedisini, köpeğini evinin bahçesine gömen hayvan dostlarına her yerde rastlanır. Yabancı ülkelerde özellikle hayvanlar için özel mezarlıklar bile vardır. Bizde de ilginç bir hayvan mezarı Bursa’da Karacabey’de aynı adlı harada bulunuyor. Bu, günümüzde tayları, torunları yarış pistlerinde zaferden zafere koşan bir safkan Arap atının, ünlü aygır “Kuruş”un mezarıdır.

Bugün Karacabey harasını ziyaret edenler, bu at mezarıyla karşılaştıkları zaman şaşırmakta, mezardaki at hakkında bilgi almakta, fotoğraflarını çekmektedirler.

At meraklıları tarafından “Baba Kuruş” diye anılan bu at 1945 yılında, 24 yaşındayken öldüğü zaman hara yöneticileri bir kadirbilirlik göstererek onu küçük bir tepeye gömmüşler ve çevresini de tıpkı bir mezar gibi çevirmişlerdi. İki tarafında çamlar sıralı özel bir yoldan gidilen mezara birkaç basamak merdivenle çıkılmaktadır. Bugün bu tepe çamlardan meydana gelen küçük bir koruluk içinde kalmıştır.

1921’de Suriye’de Şam’a bağlı Helbe köyünde doğan “Kuruş” 1934 yılında Türkiye’ye getirilmiş ve safkan Arap atı yetiştiriciliğini güçlendirmek için Karacabey harasına yerleştirilmişti. “Kuruş” harada kaldığı 11 yıl içinde 141 tayın babası oldu. Yavruları arasından pek çok yarış atı yetişti. Bunların yavruları da dedeleri Kuruş’un kanından geldiğini kanıtlarcasına rakiplerini hep geride bıraktı. Bugünkü safkan Arap atı yetiştiriciliğimizde Kuruş’un kanının etkisi hala sürüp gitmektedir. Böylece atçıların ağızlarından eksik etmedikleri “iyi kan aldatmaz” sözü Kuruş için söylenmiş gibidir.

1977 / Hayat Dergisi Arşivi