Kemal Türkler Cinayeti
Kemal Türkler Cinayeti

Kemal Türkler Cinayeti

Maden İş Genel Başkanı Kemal Türkler, Merter’deki evinden çıkıp arabasına bindiği sırada 3 teröristin saldırısına uğradı. / Kemal Türkler cinayeti haberleri…

Kemal Türkler’in koruma polisi de olay sırasında omuzundan hafif yaralandı.

Yaralı koruma polisi olayı şöyle anlattı:

“Arabayı Kemal bey kullanacaktı, ben yanına oturdum, o sırada silahlar patladı. İlk kurşunu ben omuzuma yedim. Silahımı doğrultana kadar Kemal Bey’in arabanın içine yığıldığını gördüm, sonra kendimden geçmişim.”

Olayı pencereden izleyen eşi Sabahat Türkler, “Kemal arabaya binince ben camdan çekildim. Birden silah sesleri işittim. Bu, benim Kemalime atılmıştır deyip tekrar cama döndüm. Sonra yanına koştum, bir arabaya bindik. Başını kucağıma aldım, konuşmadım” dedi.

Maden İş’e bağlı birçok işyerinde işçiler dün işi bıraktı. De Maden Sen “Antifaşist cephenin en kısa zamanda oluşturulmasını istedi.

Kemal Türkler Öldürüldü

Maden İş Sendikası Genel Başkanı ve DİSK eski genel başkanlarından Kemal Türkler dün sabah Merter’deki evinden çıkıp arabasına bindiği sırada silahlı üç teröristin açtığı yaylım ateşi ile vurulmuş ve hastaneye kaldırılırken yolda ölmüştür. Olayda Kemal Türkler’in yanında bulunan koruma polisi Ali Bilsev de omuzundan hafif yaralanmıştır.

Polis yetkililerinin ve görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre dün sabah saat 09.50’de Merter Ahmet Kutsi Tecer Caddesindeki evinden yanında koruma polisi ile çıkan Kemal Türkler, evinin kapısı önündeki özel aracına binmiştir. Türkler’in koruma polisi Ali Bilsev aracı kullanan Maden İŞ Sendikası Başkanının yanına oturmuştur. Otomobil hareket edeceği sırada kimliği belirlenemeyen üç silahlı terörist Kemal Türkler’i ve koruma polisini çapraza alarak yaylım ateş açmışlardır. Ateş sonucu Kemal Türkler boynundan ve vücudunun çeşitli yerlerinden 10’a yakın isabet almış, bu arada mermilerden biri de polis Ali Bilsev’in omuzuna saplanmıştır. Saldırganlar eylemden hemen sonra daha önce gasp edildiği belirlenen 34 N 3819 plakalı turuncu Renault otomobille olay yerinden uzaklaşmışlardır. Çevreden yetişenler tarafından Sosyal Sigortalar Samatya Hastanesine kaldırılan Kemal Türkler yolda can vermiştir. Türkler’in koruma polisi Ali Bilsev ise kaldırıldığı Çapa Hastanesinde tedavi altına alınmıştır.

Kemal Türkler’in bir buçuk aydır koruma polisliğini yapan ve saldırıda yaralanan Ali Bilsev olayı anlatırken “Sabah Kemal beyi evinden aldım. Aşağı indik. Arabayı o kullanacaktı, ben yanına oturdum, o sırada silahlar patladı. İlk kurşunu ben omzuma yedim. Silahımı doğrultana kadar Kemal Bey’in arabanın içine yığıldığını gördüm, sonra kendimden geçmişim. Gözümü hastanede açtım” demiştir.

Sabahat Türkler Olayı Anlattı / Kemal Türkler Cinayeti

Elleri kan içinde SSK Hastanesine kocasını getiren Sabahat Türkler de ağlayarak olayı şöyle anlatmıştır:

“Sabahleyin ben de grev yerlerine gidecektim. Kemal bana (Bugün netameli gün istersen gitme, vurulursun) dedi. Ben ise gideceğimi söyledim. (O zaman işçilere benden selam söyle onlara kek yap götür) deyip çıktı. Kendisini camdan her zamanki gibi yolcu ediyordum. Yürüdü arkasını dönüp arabaya biniyordu. Ben camdan çekilirken birden silah sesleri işittim, bu benim Kemalime atılmıştır deyip tekrar camdan bakınca Kemal’i düşerken gördüm. Nasıl ne ile onun yanına gittim bilemiyorum. Bizi bir arabaya bindirdiler. Onun başını kucağıma almıştım. İşçilere ne söyleyeyim Kemal dedim. Seslenmiyordu. Konuşmadı. Küçük kızım da olayı gördü, bilmem ona ne oldu. Sadece siyah saçlı sivri kafalı eli silahlı, koyu renk montgomeri giyinmiş bir genç gördüm. Ama birkaç kişi idiler.”

Kemal Türkler Cinayeti

Kemal Türkler Cinayeti

Sabahat Türkler kendisine verilen teskin edici ilaçtan sonra da ağlayarak şöyle devam etmiştir:

“Her zaman telefonla rahatsız ederlerdi. Tehdit ederlerdi. Ama ben o üzülmesin diye telefonu Kemal eve geldiği zaman çoğunlukla fişten çekerdim. Onu susturdular. İşçilerin hakkı için konuştuğu için mi susturdular? Ona uzanan eller kırılsın. O işçiyi o kadar severdi ki evde et yemezdi çadırdaki işçi et yiyemiyor diye. Toplu sözleşmelerde işçiye zam alınca sevincinden kabına sığamazdı. İki kızımız vardı, bir erkek torunumuz oldu. Kızları değil ama torunumu sendikacı yapacağım. O da benim gibi işçilere hizmet etsin derdi.”

Kemal Türkler Cinayeti: Görgü Tanıklarının İfadesi

Apartmanın kapıcısı Arif Dal, “Ateş sırasında kapının önünde olmadığını, silah sesine çıkınca onların gittiğini gördüğünü” söylemiştir. Çevredekilerin anlattığına göre, anarşistleri olay yerine getirip uzakta duran turuncu renkli araba, saldırıdan sonra geri geri sanıklara yaklaşmış ve onları alarak Keresteciler Sitesine doğru kaçmıştır.

Olay birden bire şehre yayılmış, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Rıza Güven, Mukbil Zırtıloğlu ve diğer sendikacılar ve DİSK avukatı Samatya SSK Hastanesine gelerek Kemal Türkler’in öldüğü haberini orada almışlar ve başsağlığı dilemişlerdir.

Kemal Türkler ve koruma polisinin uğradığı silahlı saldırı duyulunca çok sayıda güvenlik yetkilisi olay yerine gelerek soruşturma çalışmalarına başlamışlardır. Yapılan ilk belirlemelere göre teröristlerden birinin kahverengi çizgili kısa kollu gömlek giyen, siyah ortadan ayrık saçlı 17-18 yaşlarında, ikinci saldırganın 1.80 boyunda 20 yaşlarında, dolgun vücutlu, silahı ilk olarak ateşleyen, üçüncü saldırganın da 1.70 boyunda esmer, siyah kazaklı ve 20 yaşlarında olduğu anlaşılmıştır. Polis yetkilileri saldırıyı düzenleyen örgüt hakkında henüz bir belirlemenin yapılmadığını, çalışmaların sürdüğünü belirtmişlerdir.

Otomobil Bulundu

Polis yetkililerinden alınan bilgiye göre Kemal Türkler’in öldürülmesi olayında kullanılan Renault otomobil Güngören Posta Sokağı’nda terk edilmiş olarak bulunmuştur.

Kemal Türkler Kimdir?

1926 yılında Denizli’de doğan Kemal Türkler, 1948 yılında işçilik hayatına atıldı. 1951’de Emayetaş’ta çalışırken Maden İş’e üye olan Türkler, sırasıyla işçi temsilciliği, Bakırköy Şube Sekreterliği, Bakırköy Şube Başkanlığı ve Maden İş Genel Sekreterliği yaptı. DİSK’in 1967’de kuruluşundan 1977 aralığında yapılan 6. Genel Kurulu’na dek DİSK Genel Başkanlığı yapan Türkler, son 27 yıldır Maden İş’in Genel Başkanlığı’nı yapmaktaydı. Dünya Barış Konseyi kurucularından olan Türkler, Türkiye Barış Komitesi Onur Kurulu ve Barış için Halkların Dünya Parlamentosu Uluslararası Hazırlık Komitesi üyesiydi.

Kemal Türkler evli ve 2 çocuk babasıydı.

Temmuz 1980