MHP’li Mehmet Başak öldürüldü

MHP Bakırköy eski ilçe başkanı Mehmet Başak’a kimliği meçhul kişiler İstasyon Caddesinde yaylım ateşi açtılar.

Olay yerinde can veren Mehmet Başak’ın cebinden THKP-ML imzalı tehdit mektubu çıktı. Mektupta “45 güne kadar öldürüleceksin” deniyordu.
Saldırı sırasında yaralanan polis Şükrü Cengiz hastaneye kaldırılırken yolda öldü. Aynı olayda bir polis ile bir de öğrenci yaralandı.

4. sayfadan devam;

MHP Bakırköy eski ilçe başkanı ile bir polis dün Bakırköy’de kimliği saptanamayan kişilerin silahlı saldırısı sonucu öldürüldüler.

MHP Bakırköy eski ilçe başkanı Mehmet Başak’a saat 19.00 sıralarında Bakırköy İstasyon caddesinde kimliği saptanamayan kişilerce yaylım ateşi açıldı.

Mehmet Başak olay yerinde öldü.

Mehmet Başak’ın öldürülmesi olayı sırasında ağır yaralanan Şükrü Cengiz adlı bir polis de hastaneye kaldırılırken yolda öldü. Olayda ayrıca yolda yürümekte olan Bakırköy Akşam Ticaret Lisesi öğrencisi Ali Yürümez ile, polis memuru Salih Yıldız da hafif yaralandı. Silahlı saldırı sonucu öldürülen Mehmet Başak’ın üzerinden THKP-ML imzalı bir tehdit mektubu çıktı.

Yetkililer üzerinden “Faşistleri Bakırköy’de yaşatmayacağız. 45 güne kadar öleceksin” THKP-ML imzalı mektup çıkan Mehmet Başak’ın yanında öldürülen polis memuru Şükrü Cengiz’in, Başak’ın koruma polisliğini yapmadığını, Kumkapı karakolunda görevli polis memurunun olayı görerek, müdahale ettiğini ve ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılırken yolda öldüğünü söyledi.

Kasım 1979