5 Özal daha hacı oluyor! Mustafa Sarıgül, Cemil Çiçek, Feyzi İşbaşaran

Başbakan Turgut Özal ile birlikte “Hac” faraziyesini yerine getirecek Özal ailesinin diğer üyeleri de belli oldu.

Edinilen bilgilere göre Semra Özal’ın hacca eşi Turgut Özal’la birlikte geleceği kesinleşti. Bu konuda kararsızlık içinde bulunan ve papatyaları tarafından hacca gitmemesi için baskı yapılan Semra Özal’ın 20 Temmuz’da Mekke’ye geleceği öğrenildi. BaşbakanTurgut Özal ve Semra Özal ile birlikte Özal’ın kardeşi Yusuf Ozal ile eşinin ve oğlu Ahmet Özal’ın da hac faraziyesini yerine getirmek için Mekke’ye gelecekleri ve Özal ailesinin 20-26 Temmuz arasında Mekke ve Medine’de hac faraziyesini gerçekleştirecekleri belirlendi. Özal ailesine Özal’ın özel doktoru Cengiz Aslan ile eşi Başbakanlık Koruma Müdürü Musa Öztürk, Başbakanlık Özel Kalem Müdürü Feyzi İşbaşaran ve sayıları belirlenemeyen koruma görevlisinin eşlik edeceği açıklandı. Bu arada Başbakan Turgut Özal’ın Suudi Arabistan’ın hangi kentinde kalarak Kral Fahd’ın hangi sarayında ikamet edeceği gerek Türk Büyükelçiliği gerekse Suudi Arabistan yetkilileri tarafından güvenlik gerekçesi ile gizli tutuluyor.

Kralın davetlileri

Başbakan Turgut Özal ve eşi Semra Özal ile birlikte Suudi Arabistan Kralı Fahd bin Abdülaziz tarafından hac için Mekke’ye davet edilen diger milletvekili ve valiler şöyle:

Mehmet Keçeciler: Konya Milletvekili-ANAP, Abdülkadir Aksu: Diyarbakır Milletvekili ANAP, Cenap Gürpınar: Şanlıurfa Milletvekili ANAP, Mustafa Sarıgül: İstanbul Milletvekili SHP, Vehbi Dinçerler yerine Devlet
Bakanı Cemil Çiçek: Yozgat Milletvekili ANAP, Kudbettin Hamidi: ANAP Milletvekili, Aydın Arvasi: Van Milletvekili ANAP

Valiler

Konya Valisi: Necati Çetinkaya, Ağrı Valisi: Şevket Uğur, Adıyaman Valisi: Selahattin Onur, Kastamonu Valisi: Doğan Topaloğlu, Hatay Valisi: Hanefi Demirkol.

Bu arada, Başbakan Turgut Özal’a Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt’un da eşlik edeceği ve Kurt’un 18 Temmuz Pazartesi günü THY’nin tarifeli uçağı ile Cidde’ye gelerek Özal’ı karşılayacağı öğrenildi.

Kutsal ittifakçıların lideri ve ANAP Genel Başkan Başyardımcısı iken son yapılan ANAP kurultayında “Anahtar liste” çıkardığı gerekçesi ile bakan yapılmayan, ANAP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’na alınmayan ve sadece milletvekili olarak TBMM’de görev yapacak olan ANAP Konya Milletvekili Mehmet Keçeciler de annesi ile birlikte dün sabah 03.30’da Cidde’ye geldi. Önceki güne kadar Mekke’ye Türkiye’den 432 hacı kafilesi geldi. 10 kafile ise yolda bulunuyor.

Temmuz 1988