Mustafa Sarıgül'ün babası Hakkı Sarıgül
Mustafa Sarıgül'ün babası Hakkı Sarıgül

Mustafa Sarıgül’ün babasına 5 yıl hapis isteniyor

SHP İstanbul Milletvekili Mustafa Sarıgül’ün babası Hakkı Sarıgül ve dört arkadaşı hakkında “Dini duyguları alet ederek gelir ve menfaat elde ettikleri” gerekçesiyle TCK’nın 163. Maddesinden dava açıldı.

Mustafa Sarıgül’ün babası Hakkı Sarıgül ile dört arkadaşı hakkında, İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcılığınca “Dini duyguları alet ederek gelir ve menfaat elde ettikleri” gerekçesiyle 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

“Fulya Cami Yaptırma, Onarma ve Yaşatma Derneği” Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Keskin ve Yönetim Kurulu üyeleri Hakkı Sarıgül, İhsan Coşkun, Mehmet Karataş, Mehmet Aslan’ın İslami Düğün Salonu’nu dernek adına kiraya verdikleri öne sürülüyor. İddianamede cami altında düğün salonunun bulunmasının geleneksel Türk Düğününe aykırı olduğu ve burada mevlidli Kuran okutularak düğünler yapıldığı iddia edildi.

Türk Ceza Yasası’nın 163’üncü maddesinin dördüncü fıkrasına göre hakkında 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Hakkı Sarıgül, konuyla ilgili sorumuza “Ben camiye Cuma namazları için giderim. İnşaatlarına yardımcı olmaya çalışırım. Bir gün yine gittiğimde caminin olduğu yere İslami Düğün Salonu yazan bir tabela asmışlardı. Ben bunun derhal indirilmesini istedim. İndirttim. Benim olaylarla ilgim yok. Gazetelerde hakkımda yayınlanan haberden önce dernekten istifa etmiştim. Yanlış hareketlerde bulunmam” dedi.

Mart 1991