Recep Tayyip Erdoğan: Üçüncü köprüye karşıyız

1994 yerel seçimleri öncesi Refah Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın ulaşım vaatleri ve üçüncü köprü hakkındaki görüşleri…

“İstanbul’un tüm sorunlarında olduğu gibi ulaşım sorununun çözümünü de acil eylem planı çerçevesinde gerçekleştireceğiz. Üçüncü boğaz köprüsüne karşıyız. Metroyu hızlandırarak yaygınlaştıracağız. Deniz ulaşımı fonksiyonel olarak yeniden düzenlenecek. Merkezi hükümetle anlaşarak iki yakayı birleştirecek tüp geçit yapılacak. İETT’nin özelleştirilmesi konusunda henüz karar verilmedi ama projemiz hazır. Otoparklara önem veriyoruz. Estetik kaygımız var, İtalya ve Fransa’daki gibi asansör tipi otopark düşünüyoruz.
Çöp, çevre, hava kirliliği;

Çevre korunmasında görev doğrudan belediye ile ilgilidir. Tarihi varlığımızın envanterini çıkaracağız. Uzmanlar eliyle uygun korumaya alacağız. İstanbul’un havası kirli. Kirliliğin giderilmesinde ilk yapılacak şey kaliteli kömür kullanımını arttırmaktır. Doğal gaz konusu da önemli. Ancak tereddütümüz var. Doğal gazın şehir dışında bulunması gerekiyor. Ayrıca hava kirliliğini anında ölçmek için tahmin istasyonu kuracağız.

Mart 1994