Menu

Selçuk Parsadan Tansu Çiller’i suçladı

Örtülü ödenekten 5.5 milyar lira alarak Tansu Çiller’i başbakanlığı döneminde dolandırdığını iddia eden, ancak suç ortağı Nafiye Yöney tarafından da böyle bir açıklama yapmak için Başbakan Mesut Yılmaz’dan 400 bin dolar aldığı öne sürülen sabıkalı dolandırıcı Selçuk Parsadan, ilk duruşmasında DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile özel kalem müdürü Akın İstanbullu’yu ciddi şekilde suçladı.

Ünlü kişilerin adlarını kullanarak dolandırıcılık yapan ve sekiz ayrı davadan yargılanan Selçuk Parsadan, saldırgan bir dille yaptığı savunmasında şunları söyledi:

“İddianamede yer alan 10-15 milyon lira gibi ufak işleri ben yapmam, adıma yakışmaz. Sonra Yiğit Gölüksöz de kim, onun adını niye kullanacağım. Sadece Çiller için isim kullandım. Diğerlerinde kenid adımı kullandım ve fatura kestim. O Akın İstanbullu gelip doğruları söylesin. Çiller de gelip şikayetçi olsun.”

Hakimin uyarısı üzerine Selçuk Parsadan, “Çok doluyum hakim bey, cezaevinde konuşamıyorum. Ben sadece büyük çalanları dolandırdım, sizleri dolandıranları dolandırdım” dedi.

Sıra ile savunmaları istenen sanıklardan Mukadder Balkan avukatı olmadan savunma yapmayacağını belirtirken eşi Süheyl Balkan suçlamaları reddetti. Süheyl Balkan, savunmasını şöyle yaptı:

“Ayrı yaşadığım eşim Ankara’da Selçuk Parsadan’ın kardeşi Cahit Parsadan’a ait Türk Basın Ajansında çalışıyordu. Emekli olunca Ankara’Ya geldim, eşimin aracılığıyla burada işe başladım. Bir gün Parsadan bir fatura verdi ve tahsil etmemi rica etti. Ne olduğunu sormadım şirkete verip parayı zarfın içinde getirip verdim. Ne olup bittiğinden haberim yok.”

Selçuk Parsadan ise “Bu gariban insanların suçu yok. Ben nereye gönderirsem giderlerdi. Bu gariban insanlar Ankara Dolandırıcılık Büro Amiri ve Ömer isimli bir artistin kurbanı oldu. Bir kısım polis, 4 gün işkence yaptığı için suçları kabullendiler” dedi.

Bu polislerin kardeşi Cahit Parsadan’a ait milyarlık otomobili de günlerce kullandığını öne süren Parsadan, “Sabahlara kadar içip bu garibanlara elektrik vermişler. Bana yapamadılar, çünkü arkamda medya var korktular” dedi.

Duruşma diğer sanık Cahit Parsadan’In bulunması ve evrakların tamamlanması için ertelendi.

Haziran 1996 – Meydan Gazetesi Arşivi

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar