Tansu Çiller
Tansu Çiller

Tansu Çiller Demirel’e şantaj mı yaptı?

Seçim Yasası’nda yeniden il barajının getirilmesi üzerine Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Anayasa Mahkemesi’ne başvurmasına karşı Başbakan Tansu Çiller’in “Ben de sizin görev sürenizi tartışmaya açarım” dediğinin öne sürülmesi siyasiler arasında yoğun tartışmalara neden oldu.

Başbakan Tansu Çiller’in Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e şantaj yaptığı iddiası yoğun tartışma ve tepkilere neden oldu. Böyle bir olayın politika tarihinde ilk kez yaşandığı bildirildi.

Seçim Yasası’nda yeniden il barajının getirilmesi üzerine Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Anayasa Mahkemesine başvurmasına karşı Tansu Çiller’in “Ben de sizin görev sürenizi tartışmaya açarım” dediğinin öne sürülmesi siyasiler arasında yoğun tartışmalara ve tepkilere neden oldu. Bir Başbakanın, Cumhurbaşkanını tehdit edip ona şantaj yapması, politika tarihinde ilk defa görülüyor. Siyasi çevreler “Seçim barajının iptali için Anayasa Mahkemesine giderseniz, ben de Mesut Yılmaz’la işbirliği yapıp, sizi cumhurbaşkanlığından indiririm” dediği öne sürülen bir başbakanın her türlü çılgınlığı yapabileceğini söylüyor. Siyasi ihtirası nedeniyle, cumhurbaşkanına bile böyle davranmaya cesaret eden Tansu Çiller’in en hayati konularda da duygularına ve öfkesine yenilip, ülke için tehlikeli kararlar alabileceğine dikkat çekildi.

Tansu Çiller’in Çankaya’da Demirel’i indirmekle tehdit ettikten sonra, Başbakanlık Konutuna dönüp Süleyman Demirel’e yakınlığıyla tanınan Kastamonu milletvekili Münif İslamoğlu’nun omzuna başını yaslayarak hıçkıra hıçkıra ağladığı öğrenildi. Çiller’in omuzuna başını koyduğu Münif İslamoğlu’nu bir gün sonra ise milletvekili aday listelerine almayarak dışlamasının, onun karmaşık ruh halini gösterdiği öne sürüldü.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in, dün gerçekleşen Milli Güvenlik Kurulu toplantısında, kendisini Çankaya Köşkünden indirmekle tehdit ettiği belirtilen Çiller’le konuşmaması ve yüzüne bile bakmaması dikkat çekti.

Aralık 1995