Menu

Turgut Özal TV’de ağlayan ilk cumhurbaşkanı oldu

Turgut Özal’ın önceki gece televizyonda, ameliyattan sonra ilk defa konuşurken “Vatandaşlarım beni seviyormuş” diyerek resmen ağlaması, televizyonu izleyenleri duygulandırdı. Bazı yurttaşlar da onunla birlikte gözyaşı döktü.

Özal “Bir an önce memleketime dönmek istiyorum. Ama şu da var: Ameliyata girmeden evvel memleketimden ve vatandaşlarımdan çok yakınlık gördüm. Tabii bu fevkalade duygulardır. Konuşmam bile zor” derken kendini tutamadı ve gözlerinden yaşlar süzüldü.

Arka sayfadan devamı;

Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın, televizyonda yaptığı ameliyattan sonraki ilk konuşmasında “Vatandaşlarım beni seviyormuş” derken resmen ağlaması, izleyenlerden bir çoğuna gözyaşı döktürdü.

Özal, prostatındaki kanserli tümörün ameliyatla alındığı Amerika’nın Houston kentindeki Methodist Hastanesi’nden yaptığı konuşmada, sağlık durumuyla ilgili bilgi verdi. Özal, önceki gün TV’deki konuşmasında, “Ameliyatla ilgili olarak birçok devreden geçtiğimiz dönem tamamlandı. Sondalar vardı. Bu sondaların hepsi alındı. Bir tanesi hariç. Mecburen devam edecek, belli bir süre. Yaralar büyük çapta kapandı. Herhangi bir enfeksiyon yok. Benim tek problemim bacaklarımda başladı. Lenfanjit denilen olay veya başka bir şey. Ben tıbbi terimleri bilmiyorum. Damarlarda bir şey bulamadılar. Sonunda anlaşıldı ki sinir sistemiyle ilgili. Kuvvetli miktarda B12 vitamini veriyorlar. Ateşe neden oluyor. Bugün ümit ediyorum ki ateşim çıkmayacak” diyordu.

1988 yılından beri 5’inci kez ameliyat olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Turgut Özal, sözlerini şöyle sürdürüyordu, “Yani başımızdan az iş geçmemiş. Önemli olan milletin, vatandaşlarımın sevgisini yanımda hissetmemdir. Hareketli bir hayattan sonra devamlı yatakta kalmak rahatsız edici bir durumdur genellikle. Ama onu da televizyon seyrederek, kitap okuyarak halletmeye çalışıyorum. Türkiye’deki gazeteleri bana fazla göstermiyorlar. Onları ayrı tutuyorlar. Herhalde heyecanlanmayayım diye…”

Bu sırada Özal, TRT muhabirinin “ne kadar sürede hastaneden çıkacaksınız” sorusuna ise şu karşılığı veriyordu, “Tabii, ben bir an evvel memleketime dönmek istiyorum. Ama şu da var, iki üç şey birden söyleyeyim. Bir kere bu ameliyatım sırasında, ameliyata girmeden evvel memleketimden ve vatandaşlarımdan çok yakınlık gördüm. Tabii, bu fevkalade duygulardır. Tabii, konuşmam bile zor. Hepsine teşekkür ediyorum. Çünkü arkanızda güç hissederseniz, her şeye dayanırsınız…” İşte, Özal’ın yaptığı konuşma sırasında kendini tutamayıp ağlaması, televizyonu izleyen çok sayıda vatandaşı bir hayli duygulandırdı. Bazı vatandaşlar da, televizyonda ağlayan ilk Cumhurbaşkanı olan Özal’la birlikte gözyaşı döktü.

10 Mayıs 1992 – Meydan Gazetesi Arşiv

Eski Siyaset Haberleri için Eski Gaste’yi takibe devam edin.

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar