Turgut Özal: İşçinin İstediği Ücreti Alma Dönemi Sona Erdi

Başbakan Turgut Özal, Amerika’nın ünlü ekonomi dergisi Institutional Investor dergisinin toplu sözleşmelerle ilgili sorusuna yukarıdaki cevabı verdi.

Başbakan Özal, “Ekonominin dışa kapalı olmasından yararlanarak yıllar boyu işçilere istedikleri ücretleri veren ve yine de kar eden şirketler dönemi kapanmıştır. İşçiler toplu sözleşme döneminde bu gerçeği bilerek makul ücret artışı talebinde bulunmalıdır. Aksi takdirde kazandıklarını da yitirebilirler” şeklinde konuştu.

Amerikan iş adamları dergisinin sorularını cevaplandıran Başbakan Turgut Özal, “Dini görüşleriniz uyguladığınız ekonomi politikasıyla çelişmiyor mu sorusuna “asla, hayır” dedi.

Institutional Investor dergisi Başbakan Turgut Özal ile Türkiye’nin ekonomisi ve Özal hükümetinin ekonomi politikası üzerine bir röportaj yaptı. Ünlü Amerikan dergisinin, “Yılbaşından itibaren yürürlüğe giren toplu sözleşme dönemi hakkında ne düşünüyorsunuz” sorusuna Özal, kapalı ekonomi döneminin sona erdiği ve işçilerin makul ücret artışı talebinde bulunmaları gerektiği cevabını verdi.

Özal: İşçiler kazandıklarını yitirebilirler

Turgut Özal, “İthal ikamesi ve ekonominin dışa kapalı olması şartlarından yararlanarak, işçilere istedikleri ücretleri veren ve yine de kar edebilen şirketler devri kapanmıştır. İşçiler bu gerçeği bilerek makul ücret artışı talebinde bulunmalıdır, aksi takdirde kazandıklarını yitirebilirler” dedi.

Türkiye’nin dış ödemeler açığının kronik hale geldiğini ve bu açığın ihracat arttırılarak, sürekli kur ayarlamaları yapılarak, yabancı sermaye özendirilerek, Amerika ve Afrika’da yeni pazarlar bulunarak kapatılacağını belirtti.

Orta direğin düşük enflasyon, devlet projelerine katılım izni ve vergi indirimi türünden önlemlerle destekleneceğini belirten Özal, işveren kesiminin, yüksek kredi faizlerine karşı dile getirdiği tepkinin, bu faizler ve enflasyon oranının koordine edilmesi ile zamanla son bulacağına da işaret etti.

Şubat 1984 – Günaydın Gazetesi Arşivi