Devlet Bahçeli: İçki İçmiyorum
Devlet Bahçeli: İçki İçmiyorum

Türkmenbaşı’dan Bahçeli’ye “Ataların da içiyordu”

MHP Lideri Devlet Bahçeli Türkmenistan gezisinde içki içmeyince Türkmenbaşı sordu: “Niye içmiyorsun gardaşım, ataların da içiyordu.”

Resmi bir ziyaret için Türkmenistan’da bulunan MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli önce bayrak bayramı törenlerine katıldı. Türkmenbaşı ile birlikte tören alanındaki geçit törenini izleyen Bahçeli, elini tıpkı Türkmenler gibi sol göğsünün üzerine koyarak Türkmen andı içti. Tören sırasında bakanlara ve milletvekillerine protokolde yer verilmemesi zaman zaman sıkıntıya neden olurken törenin ardından Türkmenbaşı’nın Mizan Otel’de kendisi ve heyeti onuruna verdiği öğle yemeğine geçildi.

Delvet Bahçeli: İçki İçmiyorum

Türkmenbaşı, yemekte Bahçeli’yi “Gardaşım” diye karşıladı. Servis sırasında garson Bahçeli’ye sormaksızın içki kadehine votkayı doldurunca Bahçeli “İçmiyorum” diyerek eliyle işaret etti ve Türkmenbaşı’na dönerek “Efendim ben içki içmiyorum. Şimdiye kadar da hiç içmedim. Mazur görürseniz kadehimi su ile kaldırayım” dedi.

Türkmenbaşı ise “İçki kötü bir şey değil. Ruslar bize içkiyi ilaç olarak öğrettiler. Ama Türklerin kökenine gittiğimizde, onların da içkiyle aralarının iyi olduğunu biliyorum. Sık sık kımız içiyorlardı. Atalarımız da içkiyi seviyordu” dedi.

Türkmenbaşı’nın Turgut Özal Anısı

Türkmenbaşı Bahçeli’den olumlu yanıt gelmeyince “Madem içki içmiyorsun, su içiyorsun ben de suyu seviyorum. Bu kez de su ile kadeh kaldırıyorum” diyerek kadehini su ile kaldırdı.

Türkmenbaşı Yunus Emre’den mısralar okuduktan sonra Turgut Özal ile ilgili bir anısını anlattı. “Rahmetli Özal’a da Yunus şiiri okumuştum. Nereden biliyorsun diye şaşırmıştı. Ben de demiştim ki Yunus bizim Yunusumuz niye şiirlerini bilmeyeyim.”

Şubat 2001 – Sabah Gazetesi Arşivi/strong>