TÜSİAD Başkanı Cem Boyner
TÜSİAD Başkanı Cem Boyner

TÜSİAD Başkanı Cem Boyner: İşçilerin istediği ücreti veremeyiz

Cem Boyner, “Fevkalade endişeliyim. Türkiye’yi önemli grevler bekliyor. Umarım, işçilerde ve işverenlerde akıl galebe çalar, kavga ortamına son verilir” dedi.

TÜSİAD, yeni bir toplu sözleşme, grev ve lokavt kanunu hazırlığı yapıyor. Hukukçuların çalışması Mart’ta yayınlanacak.

TÜSİAD Başkanı Cem Boyner, giderek gerginleşen işçi işveren ilişkilerini değerlendirirken, “fevkalade endişeliyim” dedi. işçilerin yüzde 600’lere varan ücret zammı taleplerinin yerine getirilmesinin çok zor olduğunu belirten Boyner, endişelerini şöyle dile getirdi: “İstenilen ücretlerin verilmesi ihtimalini göremiyorum. O nedenle, Türkiye’yi önemli grevlerin, çıkmaz durumların beklediği düşüncesindeyim. Umarım, akıl ve ölçü galebe çalar ve işçi-işveren temsilcileri kavgasız bir tartışma ortamında doğruyu bulurlar.”

Cem Boyner, Türkiye’deki işçi ücretlerinin Kore, Yunanistan, Portekiz, İspanya gibi ülkelerin seviyelerine yükselmesi gerektiğine inandığını belirtti. Ve, bu konudaki görüşlerini şöyle  dile getirdi: “Ancak, işçiler, bu ülkelerle aradaki farkı, bir iki yılda kapatma derdindeler.”

Bu arada TÜSİAD, gün geçtikçe gerginleşen işçi işveren ilişkilerini kökünden çözmek için yeni bir araştırma başlattı. Önümüzdeki Mart ayında yayınlanması planlanan araştırmanın konusu, Toplu Sözleşme, Grev ve Lokavt Kanunu’nun yenilenmesi. Cem Boyner, “halen var olan Toplu Sözleşme, Grev ve Lokavt Kanunu’nun orasını, burasını düzeltmek yerine, sıfırdan yeni bir kanun hazırlamak ” amacıyla bu araştırmayı yaptırdıklarını açıkladı . Bir grup hukukçuya yaptırılan araştırma için Cem Boyner,”Türkiye’deki sistemin hataları sadece insanlardan kaynaklanmıyor” dedi’.

Aralık 1990