Yılmaz Güney’in “Sürü” filmi Belçika’da büyük ödül kazandı

Önceki gün imralı Cezaevi’n den izinli olarak ayrılıp Gemlik’te içki içerken yakalanan Yılmaz Güney hakkında soruşturma açıldı.

Senaryosu Yılmaz Güney tarafından yazılmış olan “Sürü” filmi Belçika’nın Brüksel kentinde düzenlenen Belçika Kraliyet Film Arşıvi Uluslararası Seçkin Filmler Yarışmasında “Büyük Ödül”ü kazandı. Aynı filmin ayrıca 23’üncü Londra Film Festivali ‘nde bir sanat olayı olarak nitelendirildiği öğrenildi. “Sürü” filmi yeni bir yarışmaya katılmak üzere Amerika’nın Los Angeles şehrine gönderildi.

Öte yandan İmralı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Yılmaz Güney’in Gemlik’te bir meyhanede arkadaşlarıyla görülmesiyle olarak soruşturma açıldığı öğrenildi.

Yılmaz Güney bilindiği gibi meyhanede arkadaşları ile görüldüğünde üzerindeki savcılıkça verilmiş izin belgesini göstermiş, tekrar geldiği imralı Cezaevi’ne gönderilmişti .

Fotoğraf altı: Cezaevinde senaryo yazarken Cinayet suçundan halen imralı Cezaevi’nde yatmakta olan Yılmaz Güney senaryo çalışmalarını böyle sürdürüyor. Güney’in eserleri beğenildi…

1979