Zakkum çiçeği ile iki kanserli sağlığa kavuştu

İstanbul İlk Yardım Hastanesi Dahiliye servisi asistanı Dr. Tuncel Ziylan, zakkum çiçeğinden imal ettiği ilaçla kanserli hastaları iyileştirmeye başlamıştır.

Gayrettepe’de bulunan bir laboratuvarda zakkum çiçeği kaynatarak hazırladıkları ilacı hastaneye başvuran kanserliler ile işyerlerine gelen hastalara ağızdan ve kalçadan tatbik ederek tedavi eden Tuncel Ziylan “Bu buluşumuzla birlikte birçok hastayı tedavi altına aldık. İlk Yardım hastanesine gelen hastalara kanser teşhisini koyduktan sonra, Muğla dolaylarında dere kenarında yetişen zakkum çiçeği kaynatarak elde ettiğimiz ilaçla tedaviye geçiyoruz. Halen kanserin neden meydana geldiği bilinmemektedir. Ancak kanser için piyasada sayısız ve pahalı ilaçlar bulunmaktadır. Bunların tatbikinde hastada tüm hücrelerin büyümesi durduğundan hasta kansızlıktan ölmektedir. Oysa zakkumdan yaptığımız bu ilacın tatbikatında hücre büyümesi yalnızca hastalıklı hücrede durmaktadır” demiştir.

Şişesi 10 lira

Tuncel Ziylan, zakkum çiçeğinden imal edip hastalara tatbik ettikleri ilacın dünya tıp aleminde büyük yankılar yapacağını iddia ederek bu konuda görüşlerini şöyle sıralamıştır;

“Bugün için kanserle kesin biçimde mücadele olmamaktadır. Sağlık Bakanlığına başvurduk halen cevap gelmedi. Biz zakkum çiçeği özünün hastaya tatbikinden iki saat sonra hastada ateş yüksekliği görünce hastalıklı hücrenin ilaca karşı koyduğunu anlıyoruz. Halen İstanbul’da bir ortaokulun müdürü ile bir serbest meslek sahibini bu yol ile dertten kurtardım. Dünyada ölüm sebeplerinin başında kalp hastalıkları, ikinci sırada da kanser gelmektedir. Son olarak Haziran ayının 23. Günü Amerikan hastanesinde Prof. Turhan Gürgen F.A. isimli bir hastayı kanser kontrolü için bir operasyona tuttu. Biz bu hastayı alıp zakkum ile tedavi altına aldık. Şimdi kanserini önlemiş bulunuyoruz. Halen ilk Yardım Hastanesinde D.T. isimli bir hastaya bu tatbikatı yapıyorum. Olumlu sonuç alacağımızdan eminim.”

Fotoğraf altı: Asistan Dr. Tuncel Ziylan zakkum çiçeğinden elde ettiği ilacın şişesinin 10 liraya malolduğunu açıkladı. Sağlık Bakanlığının onayından sonra piyasaya sürülecek bu ilaçlar.

Şubat 1976