Menu

Alparslan Türkeş: Beni cumhurbaşkanı yapsalar çok iyi olur

Turgut Özal’ın yerine yeni bir cumhurbaşkanı seçilmesi görüşünde olduğunu söyleyen RP Yozgat Milletvekili ve MÇP eski Genel Başkanı Alparslan Türkeş, “Alparslan Türkeş’i cumhurbaşkanı yapsalar çok iyi olur” dedi.

Alparslan Türkeş yaptığı açıklamada, daha önceki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde siyasi partiler birbirleriyle istişarelerde bulunarak, cumhurbaşkanını seçtiklerini oysa bu defa Turgut Özal’ın bu konuyu dikkate almadığını bildirdi. Liderler arasında istişarelerde bulunmanın gerekli olduğunu kaydeden Alparslan Türkeş, “Diğer partilerle uzlaşarak cumhurbaşkanı seçimi sağlansaydı, memleket bu kadar huzursuzluğa düşmemiş olacaktı. Belki kendisi üzerinde de anlaşılabilirdi. Ama kendisi böyle bir olaya yaklaşmadı. Parlamentodaki sayı çoğunluğuna dayandı” diye konuştu.

Bu gelişmeler üzerine muhalefetteki parti liderlerinin Turgut Özal’ın bulunduğu törenlere katılmadıklarını, elini sıkmadıklarını ve kamuoyunda sorumluluk altına girdiklerini kaydeden Türkeş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunlar, Türkiye’ye büyük sıkıntı getiren durumlardır. Böyle durumlara maruz kalan cumhurbaşkanının kendiliğinden istifa etmesi gerekir. Kendisinin gayet olgun bir davranış göstererek istifa etmesi gerekirdi.”

Türkeş, Özal’ın DYP, SHP ve RP liderlerine giderek, gönlünü alması gerektiğini, “Ben parlamentodaki çoğunluğumuza güvenerek böyle bir şey yaptım, ama bunu sürdürmeyelim) diyebileceğini, oysa bunları yapmadığını bildirdi. Türkeş, “Cumhurbaşkanlığı için çeşitli isimler ortaya atıldı. RP’nin de bu konuda Aydın Menderes’i aday göstereceği söyleniyor?” sorusu üzerine “Bu konuda bilgim yok” karşılığını verdi.

Alparslan Türkeş, cumhurbaşkanlığına önereceği bir aday olup olmadığı yolundaki soruyu ise “Tabii. Alparslan Türkeş’i yapsalar çok iyi olur” diye yanıtladı.

Kasım  1991

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar