Alparslan Türkeş - Bülent Ecevit
Alparslan Türkeş - Bülent Ecevit

Alparslan Türkeş: Bülent Ecevit ruh hastası

MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, “Hükümetin üçüncü ortağı MHP” diyen DSP lideri Bülent Ecevit’i kast ederek “Bazı parti genel başkanlarında partimize karşı alerji var. Bu bir hastalıktır. Bu hastalık yüzlerindeki tiklerden anlaşılıyor” diye tepki gösterdi.

Güvenoylamasında çekinser oy kullanacağını açıklayarak hükümete dışarıdan destek olmasının ardından DSP lideri Bülent Ecevit’e yönelik başlayan suçlamalar devam ediyor. RP lideri Erbakan’ın “deve” benzetmesinin ardından bu kez de MHP lideri Türkeş, Ecevit’i kastederek “Bazı siyasi parti liderlerimizde MHP alerjisi var. Bu ruhi bir hastalıktır. Bu hastalık, yüzlerindeki tiklerden de anlaşılıyor” dedi. Bir tane MHP olduğunu, onun genel başkanının kendisi olduğunu, gizli bir MHP varsa ve iktidarın ortağıysa, onu bilmediğini belirten Alparslan Türkeş, “Hükümetin asıl üçüncü ortağı DSP’dir” diye konuştu.

Türkeş, hükümetteki MHP ağırlığı değerlendirmelerinin gerçeği yansıtmadığını sölyedi. Türkeş, partilerinden ayrılıp başka partiye gidenlerin eski partisinin adıyla anılmasının doğru olmadığını, MHP’lilerin başka partiye gitmelerine karşın, hep MHP’li olarak anılmalarını anlayamadığını kaydeden Alparslan Türkeş “Keşke MHP’li olabilseler. Benim bildiğim bir tek MHP var. O da hükümetin dışında” dedi.

Bu arada Türkeş, Yaşar Kemal’e verilen 1 yıl 8 ay hapis cezasıyla ilgili bir soruya ise “Yaşar Kemal suçludur. Suçuna göre ceza verilmiştir. Türkiye’de yargı bağımsızdır” diye cevap verdi.

Mart 1996