Arjantin’den et ithal edilecek

Son aylarda fiyatlarda meydana gelen suni artışlar üzerine hükümet Arjantin ve Yeni Zelanda’dan et ithal etmek üzere çalışmalara başladı.

Yapılan hesaplara göre dünyanın en ileri hayvancılığına sahip olan Arjantin ve Yeni Zelanda gibi ülkelerden her gün uçakla getirilecek donmuş ithal etler iç piyasada kilosu 650 ile 700 lira arasında değişen fiyatlarla satılacak.
İlgililer, et ithalinde uygulanacak gümrük vergisi ve fonlarla birlikte bu rakamın kilo başına 650-700 lira olacağını belirtiyorlar.

Bir hükümet yetkilisi et ithaline ilişkin karar hakkında “Türkiye hayvan yetiştiren bir ülkedir ama hayvancılıkla geçinen bir ülke değildir. Türkiye’de üretilen canlı hayvan miktarı vatandaşın günlük tüketim ihtiyacını bile karşılayacak durumda değildir. Bu nedenle et ithali yoluna gidilmesi yadırganamaz” diye konuştu.

Bilindiği gibi Avrupa ülkelerinin çoğu günlük et ihtiyacının büyük bölümünü ithal yoluyla karşılıyor. Avrupa’ya et ithal eden ülkelerin başında bifteği ile ünlü Arjantin ile Yeni Zelanda geliyor.

Bu eski gazete haberi 1984 Mayıs ayında yayınlanmıştır. Eski gazeteler için sitemizi takip etmeye devam edin.