Deniz Gezmiş takımından Hüseyin İnan da yakalandı

Kayseri’de ele geçen Hüseyin İnan, bütün suçlarını itiraf etti ve dört Amerikalıyı kurşuna dizmeliydik dedi.

Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan ile birlikte banka soymak, adam kaçırmak suçlarından dolayı aranan THKO adındaki gizli örgüt üyelerinden Hüseyin İnan dün sabaha karşı, yanında Mehmet Nakipoğlu adında bir arkadaşı ile birlikte Pınarbaşı’nda yakalanmıştır.

İki aydan fazla bir süre Ankara’da güvenlik kuvvetlerini peşinden koşturan Deniz Gezmiş’in suç ortağı Hüseyin İnan yakalandıktan sonra yurt dışına kaçmak için Pınarbaşı’na geldiğini söylemiş. “4 Amerikalıyı kurşuna dizmemiz şarttı” demiştir.

ODTÜ’de güvenlik kuvvetleri ile öğrencilerin yaptıkları silahlı çatışmadan sonra, buradan ayrılan ve Mehmet Nakipoğlu adındaki arkadaşı ile birlikte SBF öğrenci yurdunda saklandıklarını belirten Hüseyin İnan, Deniz Gezmiş’in geçen hafta içinde silahlı çatışma sonunda yakalanması üzerine Ankara’dan dışarı çıkma çarelerini araştırmaya başlamıştır. Nihayet önceki gece, bir şoförle Pınarbaşı’na gitmek üzere 500 liraya anlaşan Hüseyin İnan, Erzurum Ziraat Fakültesi ikinci sınıftan ayrılma arkadaşı Mehmet Nakipoğlu ile birlikte Kayseri’ye doğru yol almaya başlamıştır.

Yanlarında son model otomatik silahlar ve bol miktarda mermi bulunan Hüseyin İnan ve Mehmet Nakipoğlu, dün sabaha karşı 03.30 sıralarında Pınarbaşı’na gelmişlerdir. Yanındaki arkadaşı ile birlikte doğruca dayı ve dedesinin oturduğu eve giden Hüseyin İnan, dayısı Kemal Kalaycıoğlu’nun evinde çay içerken güvenlik kuvvetlerinin yaptığı baskın üzerine kıskıvrak yakalanmıştır. Yakalandıktan sonra büyük güvenlik tedbirleri arasında Kayseri’ye getirilen banka soyguncusu ve adam kaçırma olaylarının sanıklarından Hüseyin İnan, Kayseri Valisi Abdullah Asım İğneciler’in makamında Türkiye İş Bankası Emek şubesini kendilerinin soyduğunu, Amerikalı zenci çavuş Finley ile dört havacıyı, Deniz gezmiş ve Yusuf Aslan ile birlikte kaçırdıklarını bildirmiştir.

Üzerinde İspanyol yapısı Star marka 3 otomatik tabanca, 500 lira para, 292 adet mermi bulunan Hüseyin İnan, Kayseri Valisi İğneciler’in makamında güvenlik kuvvetleri ile gazetecilerin sordukları sorulara cevap vermiş, bu arada “Amerikalı 4 havacıyı serbest bırakmakla hata ettik. Onları kurşuna dizmeliydik” demiştir.

El-Fetih teşkilatında 3.5 ay gerilla eğitimi gördüğünü ifade eden THKO adındaki gizli örgütün elemanı Hüseyin İnan, yanındaki arkadaşı Mehmet Nakipoğlu’nun olaylarla bir ilgisi bulunmadığını söylemiş, zaman zaman Deniz Gezmiş ile fikir ayrılığına düştüğünü belirtmiştir. 4 Amerikalının serbest bırakılmasından sonra SBF öğrenci yurdunda saklandığını söyleyen Hüseyin İnan, “O tarihten sonra birbirimizi bir daha görmedik” demiş, Sinan Cemgil ile Kor Koçalak’ın nerede saklandıkları yolundaki soruya karşılık olarak “bilmiyorum” cevabını vermiştir.
Yakalanmasıyla “Devrimci kavganın” bitmeyeceğini ileri süren Hüseyin İnan, banka soygunlarında elde ettikleri paraları “dava için” harcadıklarını belirtmiş, “Suçlarım sabittir, hiçbirini gizlemiyorum. İş Bankası soygunu sırasında veznedardan parayı ben aldım. Çeşitli sabotaj hareketlerine katıldım, polis noktasını kurşunladım, Amerikalıları kaçırdım, Pınarbaşı’na da yurt dışına kaçmak için geldim” demiştir.

Hüseyin İnan Ankara’ya götürülmüştür.

Bu eski gazete haberi 1971 Mart ayında yayınlanmıştır.