Japon bankaları geyşalarla müşteri çekmeye çalışıyor

Eski kuşak zenginlerinin özellikle geleneklere bağlı olduğunun bilincinde olan Japon bankaları, müşterileri karşılamak için Geyşaları işe alıyorlar.

Son yıllarda dışa açılmak için büyük çaba gösteren Japon bankaları, ülke içinde Japon geleneklerini kullanarak mevduat toplamaya çalışıyor. Zengin müşterilerin özellikle eski kuşaktan olduğunu belirten banka yetkilileri, “Biz müşterilerimizin görmek istedikleri geleneksel iş ilişkilerini sağlamak için görevleri yalnızca müşteri karşılamak olan geyşaları çalıştırıyoruz” şeklinde konuşuyorlar.

Denizaşırı para piyasalarına açılma hazırlığında olan Japon bankalarının çoğunluğu tarafından uygulanmakta olan yeni yöntemler, bazı çevrelerce “geriye dönüş” olarak niteleniyor. Bankacılıkta sosyal ilişkilerin yeniden ağırlık kazanması olarak nitelenen yeni yöntemler zengin müşteriler tarafından olumlu karşılanıyor.

Birçok zengin müşterinin geyşalar tarafından karşılanmak için bankalarını değiştirdikleri belirtiliyor. Bu yüzden bankaların çoğunluğu görevleri yalnızca müşteri karşılamak olan geyşalar işe almaya başladılar. Japonya’nın en çok okunan gazete ve dergilerine ilan veren geyşa okulları hem yetiştiriyor hem de yüksek ücretle iş buluyoruz şeklinde ifadeler kullanıyorlar.

Bu nedenle ülkedeki geyşa okullarının ücretlerini artırdıklarına dikkat çekiliyor.

Bu eski gazete haberi 1984 Mayıs ayında yayınlanmıştır.