Aziz Yıldırım başkan seçildi
Aziz Yıldırım başkan seçildi

Aziz Yıldırım bir oy farkla Fenerbahçe başkanı

Fenerbahçe tarihinin en heyecanlı kongresinde Aziz Yıldırım 1469 oyla ve sadece bir farkla Vefa Küçük’ün önünde başkanlık seçimini kazanırken, yönetim ve diğer tüm kurullar tamamen Küçük’ün listesindeki isimlerden oluştu.

Fenerbahçe tarihinin en ilginç ve en heyecanlı kongresinde Aziz Yıldırım, listesi kaybetmesine rağmen bir oy farkla seçimi kazanarak başkanlık koltuğuna oturdu. Üç başkan adayından Aziz Yıldırım 1469 oyla Fenerbahçe Başkanı seçilirken, Vefa Küçük 1468, Ömer Çavuşoğlu ise 155 oy aldı. Böylece Aziz Yıldırım, Fenerbahçe tarihinde tek oy farkla seçim kazanan ilk başkan oldu.

Başkanlık seçimindeki çekişmeli tablonun benzeri yönetim kurulu seçiminde de yaşandı. Başkan Aziz Yıldırım’ın yönetim kurulu listesi 1436 oyda kalırken, seçimi kaybetmesine rağmen Vefa Küçük’ün listesine ise 1464 oy çıktı. Böylece Yıldırım’ın listesinden tek kişi dahi yönetime giremedi. Öte yandan, Denetleme Kurulu, Haysiyet Divanı, Sicil Heyeti, Balotaj Heyeti ve Müze Kurulu seçiminde de Küçük’ün listesi 1442, Yıldırım’ın listesi ise 1415 oy aldı. Fenerbahçe tüzüğüne göre, başkan ve kurullar ayrı ayrı seçildiğinden Aziz Yıldırım, Vefa Küçük’ün oluşturduğu Yönetim Kurulu’nun başkanlığını yapacak.

Bu tablo içerisinde, yakın bir gelecekte Fenerbahçe’de bir olağanüstü kongre olabileceğini ileri sürenler çoğunlukta. Fenerbahçe’nin 37. başkanı seçilen Aziz Yıldırım, çok mutlu olduğunu söylerken, listesinin seçilememesi dolayısıyla üzgün olduğu dikkat çekti. Fenerbahçe’nin başarısı için seçimi kazanan yönetimdeki isimlerle çalışacağını söyleyen Yıldırım “Fenerbahçe’yi layık olduğu yem getireceğiz” dedi. Küçük ise “Ben başkan olamadım ama benimle çalışmayı taahhüt eden arkadaşlarım kongreden çıktı. Bu Birleşik Fenerbahçeliler Derneği’nin zaferidir” diye konuştu.

Fenerbahçe Olağan Kongresine şimdiye dek görülmemiş bir ilgi vardı. Aidatını yatıran 5033 üyeden 3096’sı dün salona geldi ve oyunu kullandı. Bu Fenerbahçe tarihinde şimdiye dek görülen en büyük katılımdı. Fenerbahçe kongresinde her kesimden üye oy kullanırken, renkli simalar da vardı. Milletvekilleri Hayri Kozakçıoğlu, Nahit Menteşe’nin yanı sıra, Özel Harekat eski Daire Başkanı İbrahim Şahin de bunlar arasındaydı. Şahin oyunu Yıldırım’a verdi. Fenerbahçe’nin kongre üyesi olan Necdet Menzir ise salona gelmesine rağmen, aidatını yatırmadığı anlaşıldığından oy veremedi.

Şubat 1998