Beşiktaş Amerika'da
Beşiktaş Amerika'da

Beşiktaş Amerika’daki ilk maçını 5-3 kazandı

Beşiktaş futbol takımı bugün American League All Stars takımı ile yaptığı ilk maçı 5-3 kazanmıştır.

Beşiktaş takımının teknik üstünlüğü, Amerikalıların galip gelme azmini kırmıştır. Maçın birinci devresi baştan sona kadar Beşiktaş’ın hakimiyeti altında cereyan etmiş ve 3-0 galibiyetlerile neticelenmiştir.

Muntazam kısa paslarla ve yerden oynayan Tük hücum hattı Amerikan takımının müdafaasını felce uğratmıştır.

Birinci devrenin ortalarında, 25inci dakikada santrafor mevkiine kayan sol açık Şükrü, 18 pas çizgisi içine kadar girerek kısa mesafeden köşeyi bulan kuvvetli bir şütle takımına ilk golü kazandırmıştır.

32inci dakikada Bülend ikinci golü atmış ve hemen biraz sonra da Şükrü takımını 3-0 galib duruma getirmiştir.

Bu devre zarfında sahanın en muvaffak oyuncusu Şükrü idi. Beşiktaş kalecisi Fevzi fevkalade bir oyun çıkararak 5 muhakkak golü kurtarmıştır.

İkinci devre başladığı zaman Amerikan takımının bazı oyuncularının değiştirildiği görülüyordu. Beşiktaş’ın da biraz yorulduğu anlaşılıyordu. Amerikalılar devrenin ilk dakikalarında hakimiyeti ellerine aldılar. 3Üncü dakikada sağ açıktan aldığı bir pasla Amerikan takımının santraforu Gaetjes ilk golü çıkardı. 16Ncı dakikada santrfor Türk müdafilerini geçerek yakından attığı bir şütle takımına ikinci golü kazandırdı. Vaziyet 3-2 Beşiktaş lehine.

Hemen 4 dakika sonra Gaetjes tutulmaz bir şütle takımını berabere duruma getirdi. Bu golden sonra açılan Beşiktaş, W sistemini iyi tatbik etmeğe ve Amerikan takımını sıkıştırmağa başladı. Beşiktaşlıların kısa paslarla Amerikan kalesine indikleri ve müdafaayı güç vaziyetlerde bıraktıkları görülüyordu.

38 inci dakikada santrfor Bülend takımına 4 üncü golü kazandırdı. Bu golden sonra Amerikalılar bir frikik kazandılar, fakat netice alamadılar. 43 üncü dakikada gene Bülend, Amerikan haflarını ve müdafilerini çalımla geçerek güzel bir şötle beşinci golü attı. Ve maç bu şekilde Beşiktaş’ın galibiyeti ile bitti. Bu devrede sahanın en iyi oyuncusu santrfor Bülenddi.

Bu maçta Beşiktaş şu kadro ile oynadı:

Feyzi, Kemaleddin, Vedii, Çaçi, Ali İhsan, Hüseyin, Süleyman, Receb,Bülend, Fahreddin, Şükrü.

Beşiktaş Amerikada bundan başka 6 maç daha yapcaktır.

Maçı 12 bin seyirci takib etti. Amerikan halkı Türk takımının teknik oyununu şiddetle alkışlamıştır. Maçın bütün tafsilatı yarın Amerikanın Sesi radyosunda yayınlanacaktır.

Fotoğraf altı: Yukarıdaki resim, Amerika hususi muhabirimiz tarafından gönderilmiştir. Beşiktaş’ın New York hava meydanına indiği sırada alınmıştır. Sunderland dün Fenerbahçe’yi 3-0 yenmiştir. Maçın tafsilatını ve diğer spor haberlerimizi 4üncü sahifemizde bulacaksınız.

Mayıs 1950