Bilge Olgaç’ın ölümü sanat dünyasını hüzne boğdu

Evinde çıkan yangın sonucu feci bir şekilde yanarak ölen ünlü yönetmen Bilge Olgaç’ın cenazesinde sanatçıların gözyaşları dinmek bilmedi.

Politikacı ve sanatçıların katıldığı cenaze töreninde kimler yoktu ki…

Bilge Olgaç, Türk sinemasının sayılı yönetmenlerindendi. Onun yerini dolduracak bir başka bayan yönetmen gelir mi bilinmez. Yeri doldurulamayacak olan Bilge Olgaç için sanatçılar hem gözyaşı döktüler hem de onu kaybetmenin üzüntüsünü dile getirdiler.

Ölümünün zamansız bir ölüm olarak nitelendiren sanatçılar “Ölüm şekli bir sanatçının yaşamak zorunda kaldığı zor koşulları ve ülkemizin sanatçıya verdiği değeri ortaya koydu. Bir sanatçının bu şekilde ölmesi Türkiye’nin ayıbıdır.

Türkiye’nin ilk kadın başbakanına sahip çıkıyorlar ama ilk kadın yönetmenine sahip çıkılmadı” diyerek duygularını dile getirdiler.

Fotoğraf altları: Kadir İnanır: Gözyaşlarını tutamayan sanatçı, “Çok yakın arkadaşımdı. Türk kadınının sosyal hayatın içinde rol almasının ender örneklerinden biriydi bilge…

Meral Konrat: Duygularımı ifade edecek kelime bulamıyorum. Halen şoktayım. Çok yakın bir sürede onunla ilk filmime başlayacaktık. Hak etmediği bir şekilde öldü.

Halil Ergün: Bilge Olgaç insanları seven hayat dolu biriydi. Ülkemiz için büyük kayıptır. Ayrıca kendim için de büyük bir kayıp, hayatım onsuz boş kalacaktır.

Yılmaz Zafer: kendisini çok severdim. Bu zamanda sobalı bir evde oturmak zorunda kalması ve feci bir şekilde yanarak ölmesi herkesin ayıbıdır.

Mart 1994