Bülent Ecevit
Bülent Ecevit

Bülent Ecevit: Refah hükümet kuramaz

DSP lideri Bülent Ecevit, kurulacak ikili, üçlü ya da dörtlü koalisyon hükümetinde kendilerine ihtiyaç duyulmayacağını söyledi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, RP’nin hükümet kuramayacağını, kursa bile güvenoyu alamayacağını savundu.

Seçim sonuçlarını değerlendiren Bülent Ecevit, partisinin aldığı yaklaşık yüzde 15’lik oy oranının beklentilerinin altında olduğunu söyledi. Ecevit, “Millet bize muhalefet yapma görevi verdi. Ancak oyları yükselen tek parti DSP’dir” dedi.

DSP’nin yapıcı bir muhalefet yapacağını ve milletin kendilerine bu görevi  verdiğini kaydeden Ecevit, hükümet konusunda ciddi bir sıkıntı doğduğunu anlattı. Ecevit, bu soruna ancak ANAP ve DYP’nin çözüm bulacağını bildirdi. RP’nin ANAP’la DYP’yi çok az farkla aştığını kaydeden Bülent Ecevit, RP’li bir hükümetin bu aşamada söz konusu olacağını sanmadığını söyledi. Ecevit, RP’nin hükümet kurup kuramayacağına ilişkin bir soruyu yanıtlarken şöyle dedi:

“RP’nin hükümet kurabileceğini zannetmiyorum. Bu olanakları varsa, elbette kurar. Buna kaygı duysa da kimse itiraz edemez. Ama şu sırada hiçbir partinin RP ile koalisyon düşünmediği izlenimindeyim. Bu soruna öncelikle cevap vermek DYP ve ANAP’a düşüyor.”

Aralık 1995 Meydan Gazetesi Arşivi