Necmettin Erbakan - Başörtüsü
Necmettin Erbakan - Başörtüsü

Necmettin Erbakan: Başörtüsü milli kıyafetimiz olacak

Necmettin Erbakan, 10 Kasım’da Gaziantep’te konuştu. İşte, “Vaatleri”nden birkaçı;

RP iktidarında, başörtüsü milli kıyafet olacak, her ilçeye imam hatip okulu açılacak, liselere tefsir ve hadis dersleri konacak.

Seçim gezilerini sürdüren Refah Partisi (RP) Genel Başkanı Necmettin Erbakan, dün Gaziantep’te “İktidara gelmemiz halinde başörtüsünü milli kıyafet yapacağız” dedi.

Kurtuluşun RP’de olduğunu, iktidara gelmeleri halinde de 163’üncü maddeyi kaldıracaklarını bildiren Erbakan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İktidara gelmemiz halinde başörtüsünü milli kıyafet yapacağız. Her ilçeye bir imam hatip okulu açacağız, Kuran kurslarının sayılarını artıracağız. Lise ve dengi okullarda din derslerinin yanı sıra, tefsir ve hadis derslerini de okutarak manevi kalkınmayı sağlayacağız.”

Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Atatürk’ün ölümünün 49. Yılı nedeniyle yapılan törene katılmadı. Siyasi haklarını elde ettikten sonra RP’nin Genel Başkanı olan Necmettin Erbakan’ın Anıtkabir’deki törene katılmaması, protokolde bulunan kişiler arasında eleştirilere yol açtı ve “Hoca, tavrını değiştirmedi” biçiminde yorumlandı. Erbakan’ın Milli Selamet Partisi Genel Başkanı iken 1979 yılında da hem Cumhuriyet Bayramı törenlerine, hem de Atatürk’ün ölüm yıldönümünde anma törenlerine katılmadığı belirlendi.

Siyasi hayata başladığı 1973 yılından 1979 yılına kadar bütün törenlere katılan, sadece 1977 yılındaki Cumhuriyet Bayramı töreninde bulunmadığı belirlenen Necmettin Erbakan’ın, 1979 yılında, tavrını değiştirerek, hiçbir törene katılmadığı da anlaşıldı.

Kasım 1987