Menu

“Deniz Gezmiş THKO’yu Rusya’nın Emri ile Kurdu”

Moskova’nın ülkede karışıklık çıkararak Türkiye’yi ilhak etmeyi amaçladığını açıklayan KGB ajanı Arkadi Çevçenko (Arkady Shevchenko) “THKO militanları Lübnan’da eğitildi, Rusya silah ve para yardımı yaptı” dedi.

Amerika’ya sığınan üst düzeydeki KGB şefi Arkady Shevchenko, Batı Alman ZDF televizyonuna yaptığı açıklamalarda 12 eylül öncesnide Sovyetler’in Türkiye’yi işgal etmek için ülkemizde terörü bilfiil kışkırttığını ve hatta ilk olarak liderliğini Deniz Gezmiş’in yaptığı THKO örgütünü emirle kurdurduğunu söyledi.

Alman televziyonunun hazırladığı uluslararası terör adlı programda konuşan Arkady Shevchenko, THKO militanlarının Lübnan’da eğitilmelerinden sonra Türkiye’ye girerek eylemlere başladığını söyledi. Eski KGB şefi, Sovyet istihbarat örgütü KGB ile askeri istihbarat örgütü GRU’nun talimatları doğrultusunda eylem yapan THKO’ya silah ve para yardımını Sovyetler’in yaptığını da kaydetti.

Sovyetler’in anayasadaki “Kurtuluş hareketleri desteklenecektir” maddesi dolayısıyla terör hareketlerini desteklediklerini gizlemediklerini kaydeden Arkady Shevchenko Ermeni terör örgütü ASALA’nın da Sovyetler tarafından desteklendiğini söyledi.

ASALA’nın 1982 yılına kadar Lübnan’daki Sovyet yanlısı Filistin kamplarında eğitildiğini söyleyen Çevçenko Filistinlilerin bölgeyi terk ettikleri bu tarikten sonra örgüt militanlarının Sovyetler’in müttefiki Suriye’de eğitilmeye devam edildiğini belirtti. Eski KGB ajanı Suriye’de ASALA militanalrının yetiştirildiği 4 kampın bulunduğunu da kaydetti.

Eylül 1985 – Bulvar Gazetesi Arşivi

Kategori:   Eski Siyaset Haberleri

Yorumlar