Fidel Castro’nun kızı Alina Fernandez: Babam beni eve hapsetti

Sosyalizmde direnen Küba Devlet Başkanı Fidel Castro’nun kızı Alina Fernandez, İsveç’teki bir arkadaşına mektup yazarak, ülkeyi terk edebilmesi için yardım istedi.

“Sosyalizmden asla vazgeçmem” diyerek dünyaya meydan okuyan Küba Devlet Başkanı Fidel Castro’nun kızı Alina Fernandez’in ülkesini terk etmek istediği bildirildi. İsveç televizyonunun haberine göre Fidel Castro’nun sevgilisinden olma 35 yaşındaki kızı Alina Fernandez, İsveç’teki arkadaşına bir mektup yazdı. Bundan 11 yıl önce İsveç’e sığınmacı olarak gelen Dr. Alfredo Garcia de Santamarina’ya yazdığı mektupta içini döken Alina, ülkesinden bir an önce ayrılmak istediğini belirtti. Ancak bunun çok zor olduğuna değinen Alina Fernandez, mektubunu şöyle sürdürdü:

“Bu konuda yardıma gereksinimim var. Kendi evimde hapisteyim ve dışarıya çıkamıyorum. Telefonlarım da kapalı tutuluyor. Kimse bana mektup da yazmıyor.”

İsveç televizyonunun haber bülteninde geniş yer verilen mektup hakkında Alina’nın arkadaşı Dr. Santamarina’nın da görüşleri alındı. Santamarina Fidel Castro’nun kızından iki aydan bu yana mektup alamadığını belirtti.

Kasım 1991