Ziya ül Hak - Uçak Kazası
Ziya ül Hak - Uçak Kazası

Ziya Ül Hak Uçak Kazasında Öldü

Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak ve askeri yetkilileri taşıyan uçak, kalkışından 10 dakika sonra havada infilak etti.

Sabotaj ihtimalinin çok kuvvetli olduğu kazada Ziya Ül Hak ile birlikte Pakistan Genelkurmay Başkanı ve Amerika’nın Pakistan Büyükelçisi de can verdi.

Ziya Ül Hak ve beraberindekiler, Bahawalpur bölgesindeki askeri denetimden dönüyorlardı. 37 kişinin öldüğü kaza, bir iddiaya göre de karadan yapılan bir roket saldırısı sonucu meydana geldi.

Ziya Ül Hak 1977’de Zülfikar Ali Butto’yu devirerek yönetimi ele geçirmişti. 64 yaşındaki Pakistan Devlet Başkanı, Türk dostuydu ve her fırsatta “En iyi müttefikimiz Türkiye” diyordu. Pakistan’da şeriata geçen Ziya ül Hak kendi halkı tarafından pek sevilmeyen bir liderdi.

Ziya Ül Hak ve Turgut Özal

Ziya Ül Hak ve Turgut Özal

Ziya ül Hak Kenan Evren’in Yakın Dostuydu

Türkiye ile sıcak ilişkiler kuran ve ülkemize sık sık gelen Ziya ül Hak Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in yakın dostu ve arkadaşıydı. Üstte Ziya ül Hak Türkiye’ye yaptığı bir ziyaret sırasında Kenan Evren ile kadeh kaldırırken görülüyor.

General Ziya’nın Acı Sonu!

1977’de bir darbe ile yönetime gelen Pakistan Devlet Başkanı Ziya ül Hak’ın sert mücadelelerle geçen yaşamı bir uçak kazası ile son buldu.

Türk dostu olarak bilinen ve gerek Birleşmiş Milletler toplantılarında ve gerekse bölgesel sorunların görüşüldüğü konferanslarda daima Türkiye’nin yanında yer alan Ziya ül Hak’ın ölümü üzerine Pakistan’da 10 günlük yas ilan edildi.

İslamabad – Pakistan Devlet Başkanı General Ziya Ül Hak dün İslamabad’ın güneyinde meydana gelen uçak kazasında hayatını kaybetti.

Ziya ül Hak ve beraberindeki yetkilileri taşıyan C-130 tipi askeri nakliye uçağı, Bahawalpur’dan kalkışından 10 dakika sonra havada infilak etti. Kaza sonucu Ziya ül Hak ile birlikte Pakistan Genelkurmay Başkanı Akhtar Abdül Rahman ve Amerika’nın Pakistan Büyükelçisi Arnold Raphael de can verdi.

Hak yanında yüksek rütbeli yetkililerle İslamabad’ın güneyindeki Bahawalpur bölgesinde askeri denetlemeler yaptı. Ziya ül Hak ve yanındakiler daha sonra İslamabad’a dönmek üzere uçağa bindiler. Kalkıştan 10 dakika sonra müthiş bir patlama ile uçak havada infilak etti. Paramparça olan uçaktaki 37 kişiden kurtulan olmadı.

Ağustos 1988 / Günaydın Gazetesi Arşivi