Devletin değil CHP’nin bakanı Mehmet Can

İstanbul Sağmalcılar Cezaevinde siyasi tutuklu olarak bulunan milliyetçi ülkücü gençler dün bir basın bildirisi yayınlayarak Ecevit hükümetinin Adalet Bakanı Mehmet Can’ın evvelki gün cezaevini ziyaret edişinde kendilerine karşı takındığı tavrı kınadılar ve başta infaz kanununda yapılacak değişiklik olmak üzere çeşitli hususlardaki isteklerini bildirdiler.

Ülkücü siyasi tutukluların bildirisinde “Adalet bakanı Mehmet Can’ın Sağmalcılar Cezaevini teftiş ve kontrole geldiği 7 nisan günü, Marksist anarşistlerin bulunduğu koğuşlar dahil bütün koğuşları ziyaret ederek mahkumlarla görüştüğü ve dertlerini dinlediği, buna mukabil ülkücülerin bulunduğu koğuşa sadece kapıdan bakıp gittiği belirtildikten sonra özetle şöyle deniyor:

“Halbuki bizler ülkücü tutuklular olarak hergünkünden daha dikkatlice koğuş temizliğini ve çevre intizamını temin ederek, siyasi tutumunu düşünmeden onu devletimizin bir bakanı olarak karşılamaya hazırlanıyorduk ki bakan bey içeriye girip 5-10 saniye durduktan sonra hiç kimseye hiçbir şey sormadan gerisin geriye gitmiştir. Bakanın bize üvey evlat muamelesi yapması ilk başta bizleri çok şaşırtmışsa da geçmişi hatırlayınca, bu bakandan ve CHP zümresinden daha fazla bir şey beklenemeyeceğini anladık. Daha dün ayni zihniyetin İçişleri Bakanı devleti korumakla görevli Başkomiser Uğur Gür’ü öldürmeye teşebbüs edenleri (geçmiş olsun) diyerek taltif etmişti. Sayın Adalet Bakanı ise öyle bir taltiften vazgeçtik bizlere 5-10 saniyeyi bile çok gördüler. “
Ülkücü siyasi tutuklular adına Ahmet Malkan.

Nisan 1978