Ümit Yaşar Doğanay Cinayeti
Ümit Yaşar Doğanay Cinayeti

Ümit Yaşar Doğanay cinayeti

Teröristlerin Kimya Fakültesi Dekanını öldürmeyi planladıkları, fakat yanlışlıkla Ümit Yaşar Doğanay ‘ı öldürdükleri anlaşıldı.

Kimya fakültesi dekanı Fikret Baykut’un yerine  onun otomobiline binen Profesör Ümit Yaşar Doğanay’a otomatik silahlarla çaprazlama ateş açan 16-17 yaşlarındaki dört saldırgandan üçü, makam otomobilinin şoförü ile kapıcıyı yaraladı.

Teröristler Etiler’deki Profesörler Sitesi’ne silah zoru ile ele geçirdikleri Renault otomobille geldiler. Biri kız 4 silahlı saldırganın açtığı ateş sonunda Profesör Ümit Yaşar Doğanay otomobilin içinde yığılıp kaldı.

Ümit Yaşar Doğanay cinayeti / Haberin devamı;

Ümit Yaşar Doğanay Cinayeti

Ümit Yaşar Doğanay Cinayeti

İstanbul üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Profesör Ümit Yaşar Doğanay (50) dün sabah Etiler’deki Profesörler Sitesinde Kimya Fakültesi Dekanı Fikret Baykut’un resmi otomobiline bindiği sırada uğradığı saldırı sonucu öldürüldü. Öğrenildiğine göre silahlı saldırganların esas amacı Kimya Fakültesi Dekanı Profesör Baykut’u öldürmekti. Ancak yanlışlıkla onun otomobiline binen Profesör Doğanay’ı otomatik silahlarla ateş edip öldürdüler. .

Ümit Yaşar Doğanay cinayeti / Olay nasıl oldu

Önceki gece 34 DT 824 plakalı Renault marka özel otomobili silah zoru ile ele geçirdikleri anlaşılan biri kız dört kişi, dün sabah saat 08 sıralarında Etiler’deki Profesörler Sitesine geldi ve profesör Baykut’un dekanlığa ait resmi otomobile binmesini bekledi. Profesör Doğanay bir gün önce aynı binanın bir başka dairesinde oturan Kimya Fakültesi Dekanı ” Profesör Baykut’a ” “Yarın sabah sizinle gelmek istiyorum, arabam arızalı” dediğinden, sabah saat 8.30 sıralarında alt kattaki Fikret Baykut’un kapısını çaldı. Kapıyı açan Baykut, “Ben hazırım, gidelim mi?” diyen Doğanay’a “Birkaç dakikalık işim var, sen otomobile bin, ben de arkandan geliyorum” karşılığını verdi. Bunun üzerine Profesör Ümit Yaşar Doğanay, binadan dışarı çıktı doğruca 34 UH 366 plakalı dekanlığın resmi otomobiline giderek kapısını açtı ve arka koltuğa oturdu.

Ümit Yaşar Doğanay Cinayeti

Ümit Yaşar Doğanay Cinayeti

İşte tam bu sırada silahlı saldırganlardan kız olanı hariç diğer üçü birden bire ortaya çıktılar ve otomatik tabancaları ile  otomobildeki profesör Ümit Yaşar Doğanay’a çaprazlama ateş açtılar. Profesör Doğanay başından ve boynundan isabet aldığı kurşunlarla otomobilin arka koltuğunda cansız yığılıp kaldı. Aynı otomobilde bulunan dekanın şoförü İsmail Ergin otomobilin kapısını açıp binaya doğru koşmaya başladı. Ancak kapıdan içeri girerken kapıcı Nurettin Güngör ile çarpıştı. Bu durumu gören saldırganlar onların da üzerlerine ateş açarak her ikisini ayaklarından hafif yaraladılar. Saldırganlar hemen kendilerini bekleyen otomobile binerek oradan uzaklaştılar.

Cinayetin işlendiği yer

Cinayetin işlendiği yer

Ümit Yaşar Doğanay kimdir? / 2 çocuk babasıydı

Profesör Ümit Yaşar Doğanay’ın içinde öldürüldüğü otomobil saldırganların sıktıkları kurşunlarla delik deşikti. Otomobilin içi ise adeta bir kan gölü halindeydi. Polis yetkilileri olay yerinde 25 boş kurşun kovanı buldular. 3 Mart 1929’da Samsun’da doğan evli iki çocuk babası Ümit Yaşar Doğanay’ın ılımlı demokrat bir kişi olduğu belirtildi.

Öte yandan dün saat 13:30 sıralarında saldırganların olayda kullandıkları otomobil Levent’te caminin yanında terk edilmiş halde bulundu.

Ümit Yaşar Doğanay ve Profesör Fikret Baykut

Fikret Baykut cinayetin ardından şunları söyledi:

“Onu veya beni hedef alacakları aklımın ucundan bile geçmezdi. Her ikimizin fikirlerinin ılımlı olduğunu söyleyebilirim. Ben sağcılara ve solculara ayırım yapmadan eşit davrandım. Beni öldürmek isteyeceklerini hiç düşünmedim.

Ümit Yaşar Doğanay cinayeti / Senato toplandı

Profesör Ümit Yaşar Doğanay’ın Etiler’deki evinin önünde silahlı saldırı sonucu öldürülmesi olayını görüşmek üzere dün toplanan İstanbul Üniversitesi Senatosu üniversitede öğrenime 26 Kasım pazartesi gününe kadar ara verilmesini kararlaştırdı.

Kasım 1979