Hisseli Harikalar Kumpanyası
Hisseli Harikalar Kumpanyası

Erol Evgin Hisseli Harikalar Kumpanyası ile bizi yarım asır geri götürecek

Haydi başlıyor beyler. Koşun gelin. Danslı, şarkılı komedi… Hisseli Harikalar Kumpanyası…

Mandrake Emin’in akıllara durgunluk veren maceralarını, dansöz Prenses Mehtap’ı görün beyler. Istıraplı, acıklı aşkı memnuyu gözyaşları içinde seyredin. Başlıyor, başlıyor.

Süheyla Hanımın şakrak sesini dinleyin beyler. Haydi koşun. Hisseli Harikalar Kumpanyası size bu akşam Adalet Hanım’ın en muhteşem programını sunacak.

Eğer biraz geri yıllara dönebilmek imkanımız olsaydı bir çadır tiyatrosunun kapısının önünde elindeki çıngırağı sallayıp sesinin yettiğince bağıran çığırtkandan bunları duyar ve merakla dinledikten sonra da kapıdan içeri sürülürdük. Oysa şimdi öyle yapmıyor ve çeşitli yayın organlarından (Hisseli Harikalar Kumpanyası) temsillerinin başladığını öğreniyoruz. Erol Evgin de bunu bildiği için çektirdiği resimlerinin aksine bağırmasını sadece program içinde söyleyeceği şarkılarda kullanıyor.

Erol Evgin, Turgut Boralı, Nevra Serezli, Mehmet Ali Erbil, Adile Naşit, Ayşen Gruda ve Kartal Kaan’ın oluşturdukları topluluk, eski çadır tiyatrolarının yaşamını dile getiren bir müzikalde bir araya geldiler. Uzun süredir yaptıkları çalışmaların sonunda ortaya çıkan yapıt için Erol Evgin şöyle diyor:

“Yabancı ülkelerde hiç yadırganmayan müzikal oyunlar artık ülkemizde de başladı. Bunun için bana teklif yapıldığı zaman hiç düşünmeden kabul etmiştim.”

Şubat 1987