SSK İflas Etmez
SSK İflas Etmez

SSK iflas etmez

Bakan Sümer Oral “işçi emeklileri merak etmesin maaşların aksaması söz konusu değil” dedi.

Sosyal Güvenlik Bakanı Sümer Oral SSK’nın işçi emeklilerinin maaşlarını ödeyebilecek güçte olduğunu belirterek “SSK şirket değil ki iflas etsin” dedi.

Basında SSK’nın işçi emeklilerinin maaşlarını ödeyemeyeceği şeklindeki haberlerin yaygınlaşması üzerine, gazetemize özel bir demeç veren Sosyal Güvenlik Bakanı Sümer Oral, SSK’nın durumunun gayet iyi olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

“SSK’nın maaş ödeyemeyeceği diye bir şey söz konusu değildir. Kurumun iflasın eşiğine geldiği şeklindeki haberler gerçeği yansıtmıyor. SSK bir şirket değildir ki iflas etmesi söz konusu olsun. Kurumun durumu gayet iyidir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.”

Sümer Oral daha sonra şunları söyledi:

“Memur ve işçi emeklilerinin aynı anda maaş almalarını önlemek için 1 nisan 1980’de bir defaya mahsus olmak üzere emekli işçilere 4 aylık maaşları toptan ödenecektir. Böylece memur ve işçi emeklilerinin ayrı tarihlerde maaş almaları sağlanmış olacaktır. Yıllardan beri banka önlerinde teşekkül eden emekli kuyruklarına bu uygulama ile son vermiş olacağız. Memur emeklileri ile işçi emeklileri birer ay ara ile maaşlarını almış olacaklardır. Yoksa emeklilerin maaşlarını ödemekte güçlük çekilmesi diye bir şey söz konusu değildir.

Şubat 1980