Figen Akat Gemisi
Figen Akat Gemisi

Figen Akat Gemisi Tamirde

Türkiye ile Yunanistan arasındaki Kardak krizine neden olan Figen Akat isimli geminin tamiri Tuzla Tersanesi Gem Yat şirketinde sürüyor.

Gemi sahibi Erim Akat, geminin ön tarafının hasar görmesine neden olan kazayı şöyle anlattı:

“Çanakkale’den yüklediği çimentoyu, İsrail’in Aşot limanına götüren kaptan Dursun Sarı yönetimindeki gemi 28 Aralık 1995’te Kardak kayalıklarına bindirdi. Yunanlılar’a ait bir muhrip ve 5 hücumbot gemiyi çevirip gemiyi kendilerinin kurtarmak istediklerini söylediler. Biz de İçişleri Bakanlığı ile irtibata geçtik. Kayalıkların bize ait olduğunu öğrendik. Yunan şirketleri bu kayalıkların kendilerine ait olduğunu ve gemiyi kendilerinin kurtarması gerektiğinde ısrar ettiler. Biz de bir Türk ve bir Yunan gemi kurtarma şirketiyle anlaşıp gemimizi kurtarmalarını sağladık. Bu iş için ise 300 bin dolar ödedik.”

Fotoğraf altı: Kardak Kayalığında 28 Aralık 1995’te karaya oturan 90 metre boyunda ve 12 metre enindeki 1600 grostonluk Figen Akat adlı gemi, İsrail’in Aşot limanına çimento götürüyordu. Ancak gemi karaya oturunca yük başka bir gemiye yüklendi. 1973 yılı yapımı Figen Akat da tamire alındı. Gemi kaptanı Dursun Sarı’nın işine son verildi.

Ocak 1996 – Sabah Gazetesi Arşivi

Bill Clinton: Kardak’ta Savaş Çözüm Olmaz